31.03.2021

AKCJA PACZKA DOBRA – ZAKOŃCZONA WIELKIM SUKCESEM

Koordynatorzy Klubu „Szlachetne Serca” dziękują Wolontariuszom Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Jelnej za ogromne, pełne wrażliwości „Szlachetne Serca” otwarte na potrzeby innych osób.
Dziękujemy za wszystkie produkty spożywcze, które przynosiliście do szkoły pomimo trudnej panującej sytuacji.
Po raz kolejny potwierdziliście, że zawsze można na Was liczyć. DZIĘKUJEMY!!! (tekst. M. Szczurek)



24.03.2020

AKCJA – PACZKA DOBRA

Akcja „Paczka – Dobra” organizowana przez Stowarzyszenie „Sursum Corda” ma na celu realizację 20 paczek żywnościowo - chemicznych dla rodzin podopiecznych Stowarzyszenia, które znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej.
Akcja będzie zrealizowana przez Szkolny Kluby Wolontariatu „Szlachetne Serca”.
Zachęcamy również inne osoby do włączenia się w akcje.
Słodycze, produkty żywnościowe oraz chemiczne można składać do 31 marca w skrzynce przy kąciku Patrona Szkoły Podstawowej w Jelnej. (tekst: M. Szczurek)

22.02.2021

TWÓJ 1% PODATKU - TO OGROMNA POMOC

„1% podatku to prosty sposób, aby pomóc innym osobom i tym samym sposobem przyczynić się do czynienia dobra”.
W związku z okresem rozliczeń podatkowych, Koordynatorzy wraz z Wolontariuszami Klubu „Szlachetne Serca” pragną poinformować, że wśród uczniów oraz absolwentów Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. J. Popiełuszki w Jelnej są osoby, na które można przekazać 1% podatku.
Adam Hornik >>czytaj więcej , Konrad Mordarski >>czytaj więcej oraz Magdalena Jurkowska >>czytaj więcej – będą wdzięczni za pamięć oraz okazaną chęć pomocy.
Zachęcamy wszystkich chętnych do włączenia się w akcje oraz przekazanie 1% podatku na wybraną osobę.
Z góry serdecznie dziękujemy.
Koordynatorzy Wolontariatu Klubu „Szlachetne Serca” wraz z Rodzicami Uczniów. (tekst: M. Szczurek)

16.12.2020

ZOSTAŃ DYPLOMOWANYM MIKOŁAJEM

W dniu 9 grudnia 2020 wolontariusze naszej szkoły zakończyli akcję „Zostań Dyplomowanym Mikołajem”.
Akcja polegała na podarowaniu słodyczy do Mikołajkowych paczek dla małych i chorych dzieci - podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda, ich rodzeństwa oraz dzieci dorosłych, którzy również są podopiecznymi Stowarzyszenia.
Wolontariusze z klas IV – VIII z ochotą przystąpili do akcji, o czym świadczy ilość przekazanych słodyczy do Stowarzyszenia, podkreśliła to również Wiceprezes Stowarzyszenia - H. Rams, że - NA JELNĄ ZAWSZE MOŻNA LICZYĆ.
Koordynatorzy Klubu przekazali do Stowarzyszenia Sursum Corda zebrane słodycze w dniu 9 grudnia 2020.
Zaangażowani w zdalną naukę wolontariusze dostarczyli słodycze w późniejszym terminie, ale również i one znalazły się w Stowarzyszeniu.
Akcja ta podkreśliła zawsze obchodzony w pierwszym tygodniu grudnia „Tydzień Wolontariatu”, który w tym roku szkolnym z powodu zdalnego nauczania ograniczył się tylko do tej jednej akcji. (tekst: E. Plata)
SERDECZNIE DZIĘKUJEMY!!!

19.06.2020

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU „SZLACHETNE SERCA” SERDECZNIE DZIĘKUJE

W obecnym roku szkolnym na rzecz Towarzystwa Nasz Dom zostały przekazane monety, które uczniowie, rodzice oraz nauczyciele zbierali w okresie Tygodnia Wolontariatu. Zebrane monety zostały przekazane na akcję "Góra Grosza", a jej celem jest wsparcie dzieci, które nie wychowują się we własnej rodzinie.

Również w obecnym roku szkolnym 2019/2020, w okresie przedświątecznym wsparliśmy akcję zbiórki żywności „Serce – Sercu” organizowanej przez Fundację Sądecką oraz Społeczno – Kulturalne Towarzystwo „Sądeczanin”.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspierały i brały czynny udział w akcjach, prezentujemy również podziękowania od organizatorów. (tekst: E. Plata)

19.06.2020

SZKOLNY KLUB WOLONTARIATU „SZLACHETNE SERCA” SERDECZNIE DZIĘKUJE

W dniu 21.05.2020 r. na rzecz Stowarzyszenia Sursum Corda zostały przekazane plastikowe zakrętki, które uczniowie, rodzice oraz nauczyciele zbierali przez cały rok szkolny. Przekazanie nakrętek było podsumowaniem oraz zakończeniem akcji „Odkręć się na Dobro”. Dzięki zebranym nakrętkom wolontariusze Stowarzyszenia będą spełniać marzenia swoich podopiecznych, chorych i niepełnosprawnych dzieci.
Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które wspierały i brały czynny udział w akcji. (tekst: E. Plata)

08.05.2020

ŚWIATOWY DZIEŃ CZERWONEGO KRZYŻA I CZERWONEGO PÓŁKSIĘŻYCA

W Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca #BijemyBrawo wszystkim wolontariuszom i pracownikom, którzy pomagają podczas pandemii koronawirusa na całym świecie.
8 maja, w rocznicę urodzin założyciela Czerwonego Krzyża – Henriego Dunanta, obchodzimy Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca. To dzień, w którym cały świat zwraca uwagę na odwagę i poświęcenie wszystkich wolontariuszy i pracowników Czerwonego Krzyża, którzy każdego dnia pomagają w walce z koronawirusem.
Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i czerwonego Półksiężyca to globalna i niezależna sieć ponad 14 milionów wolontariuszy oraz 450 000 pracowników. Jesteśmy obecni w ponad 192 krajach. Nasi wolontariusze i pracownicy wspierają ponad 160 milionów potrzebujących na całym świecie. Poprzez moc humanitaryzmu ratujemy ludzkie życie oraz łagodzimy cierpienie. Wolontariusze oraz pracownicy Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca nigdy nie zostawiają nikogo bez pomocy. (tekst: K. Anklewicz)

02.03.2020

AKCJA PROFILAKTYCZNO - EDUKACYJNA „DZIEL SIĘ UŚMIECHEM”

W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła dołączyła do akcji profilaktyczno - edukacyjnej „Dziel się Uśmiechem” współorganizowanej przez Polski Czerwony Krzyż we współpracy z Polskim Towarzystwem Stomatologicznym oraz Polskim Towarzystwem Stomatologii Dziecięcej. Celem projektu jest edukacja dzieci w wieku szkolnym w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. W ramach tego projektu przygotowane i przeprowadzone zostały zajęcia, których celem było przekazanie wiedzy na temat zębów i ich funkcji, higieny jamy ustnej, zasad mycia zębów, zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o zęby od najmłodszych lat i regularnego przestrzegania zasad czterech kroków dbania o zęby. W tym roku programem objęto 65 uczniów. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym nauczycielom. (tekst: K. Anklewicz)



13.02.2020

WALENTYNKOWY KIERMASZ CHARYTATYWNY - „Pomagając innym, pomagasz i sobie”

W dniach 13-14 luty na głównym holu Szkoły Podstawowej im. Bł. ks. J. Popiełuszki odbył się Walentynowy kiermasz charytatywny „Serce dla koleżanki”.
Nazwa „Walentynki” pochodzi od imienia św. Walentego.
Tego dnia wysyłamy sobie wyznania miłosne oraz obdarowujemy się drobnymi prezentami. W tym roku SKW „Szlachetne Serca” postanowił obdarować skromnym prezentem absolwentkę naszej szkoły organizując kiermasz. Całości towarzyszył oczywiście nieodzowny czerwony kolor. Na stoisku zaroiło się od smakowitych domowych wypieków: placków, muffinek, wesołych serc, pierników, rogalików, ciasteczek, babeczek oraz walentynkowych upominków.
Wolontariusze SKW „Szlachetne Serca” doskonale radzili sobie w roli sprzedawców – zachęcali do kupna, starali się sprawnie obsługiwać zainteresowanych. Pokazali, że potrafią być przedsiębiorczy, znają zasady współpracy, starają się jak najlepiej realizować wyznaczone sobie cele.
No właśnie, cele… zbieraliśmy pieniążki, które będą przeznaczone na cel charytatywny. Największym, ale jakże miłym zaskoczeniem było to, że już pierwszego dnia sprzedaliśmy wszystko!!!!! Dlatego następnego dnia kiermasz był troszkę skromniejszy….  Kolejny raz potwierdzacie swoje wspaniałe szczere, ogromne serce otwarte na pomoc drugiemu.
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM NAUCZYCIELOM, UCZNIOM ORAZ PRACOWNIKOM ADMINISTRACJI ZA POMOC W ORGANIZACJI ORAZ „OPRÓŻNIENIU” KIERMASZU. 
TAK JAK ZAWSZE – NIE ZAWIEDLIŚCIE!!! DZIĘKUJEMY!!! (tekst: M. Szczurek)



19.12.2019

„GÓRA GROSZA”

Zakończyliśmy akcję sprzedaży kartek świątecznych i „Górę grosza”. Przypominamy, że mimo zakończenia Tygodnia Wolontariatu trwa akcja zbierania nakrętek i surowców wtórnych. (tekst: E. Plata)



19.12.2019

„PROGRAM EDUKACYJNY – DZIEL SIĘ UŚMIECHEM” - „Zdrowe i zadbane zęby, to podstawa pięknego uśmiechu”

Program „Dziel się Uśmiechem” to program edukacyjny dla dzieci w wieku 6 – 13 lat, w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Powstał on we współpracy PCK i firmy Mars oraz Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej. Uczniowie otrzymali zestawy do pielęgnacji zębów (pasta oraz szczoteczka do zębów) ufundowane przez Zarząd PCK, a wychowawcy zeszyt metodyczny z przykładowymi tematami zajęć, pomocny do realizacji programu. W programie weźmie udział 5 klas. (tekst: K. Słowik-Anklewicz)



19.12.2019

PRZEDŚWIĄTECZNA ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI – NA DPS W ZBYSZYCACH

W piątek zakończymy zbiórkę żywności na DPS Zbyszyce, w tym roku odbywa się ona pod patronatem i przy współpracy z Fundacją Sądecką jako akcja „Serce sercu”. Akcję tą prowadzimy na terenie szkoły ze względu na brak sklepu w naszej miejscowości. (tekst: E. Plata)



06.12.2019

KAMPANIA ULICZNA

W dniu 6 grudnia 2019 w ramach „Tygodnia Wolontariatu” przeprowadziliśmy kampanię uliczną wśród mieszkańców wsi Jelna i wśród rodziców uczniów uczęszczających do naszej szkoły. Kampania polegała na krótkiej ankiecie na temat idei wolontariatu. W zamian za udział w ankiecie, uczestnik otrzymał kalendarz i ciasteczko. (tekst: E. Plata)



05.12.2019

DZIEŃ WOLONTARIUSZA

Dnia 5 grudnia 2019 roku odbył się w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Tegoroczne obchody miały formę szkolenia i podsumowania naszej działalności od roku 2009. Przygotowano prezentację poświęconą aspektom prawnym wolontariatu w szkole, zadaniom jakich może podjąć się wolontariusz na rzecz innych, jakie ma dopełnić formalności. Głównym celem było szkolenie wolontariuszy i agitowania do bycia wolontariuszem, jak również pokazanie innym jak wiele przez te 10 lat działalności wykonaliśmy. Przedstawiliśmy też materiały promujące nasz Klub, które ukazały się dzięki współpracującemu ze naszą szkołą Stowarzyszeniu Sursum Corda, jak dwa kalendarze, poradnik wolontariusza i film „Wolontariat ma sens”. (tekst: E. Plata)



05.12.2019

ZAKOŃCZENIE AKCJI "Zostań Dyplomowanym Mikołajem"

W dniu 5 grudnia 2019 zakończyliśmy akcję Zostań Dyplomowanym Mikołajem. Wolontariusze naszego Klubu wzięli udział w tej akcji, która polegała na spełnianiu marzeń małych i chorych dzieci, podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda, ich rodzeństw oraz dzieci dorosłych podopiecznych Stowarzyszenia. Wolontariusze z klas VII i VIII spełnili marzenia Oli – 11lat, Amelii – 6 lat, Mateusza – 9 lat, Jakuba – 10 lat i Jakuba – 8 lat kupując wskazane produkty z listów, które dzieci napisały do Mikołaja. Pozostali wolontariusze dołożyli słodycze do paczek. Koordynator Klubu przekazał do Stowarzyszenia Sursum Corda wszystkie prezenty w dniu 6 grudnia 2019. (tekst: E. Plata)



04.12.2019

"TYDZIEŃ WOLONTARIATU"

W dniu 4 XII rozpoczął się Tydzień Wolontariatu, który będzie trwać do dnia 13 XII.
W pierwszym dniu został przeprowadzony „Kiermasz piernikowy” na którym były sprzedawane pierniczki, koszulki z wizerunkiem patrona oraz inne słodkości. Również tego samego dnia Wolontariusze rozdawali kalendarze na 2020 rok, Serduszka Klubu „Szlachetne Serca”, ulotki na których znajdowały się podstawowe informacje dotyczące Tygodnia Wolontariatu oraz pierniczki ufundowane przez Stowarzyszenie Sursum Corda.
Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w kiermaszu. (tekst: M. Szczurek)



28.11.2019

OGÓLNOPOLSKA AKCJA DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA

W dniach 22 – 26 listopada odbyła się ogólnopolska akcja Dni Honorowego Krwiodawstwa, natomiast 1 grudnia „Dzień Walki z AIDS”. Wolontariuszki z klasy VII, które działają w Szkolnym Kole PCK przygotowały gazetkę ścienną poświęconą powyżej wymienionej tematyce. Informacje dotyczyły konieczności oddawania krwi dla ratowania życia i zdrowia oraz zwrócenie uwagi na walkę z AIDS, a także obowiązku ochrony siebie oraz innych przed zakażeniem wirusem HIV. (tekst: E. Plata)



28.11.2019

ZAKOŃCZENIE AKCJI CHARYTATYWNEJ „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć”

W dniu 28.11.2019 roku zostały ogłoszone wyniki konkursów: plastycznego oraz technicznego, które były realizowane w ramach akcji charytatywnej o nazwie: „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć”. Konkursy odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I – IV oraz V – VIII. Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Dyrektora szkoły podczas apelu.

W konkursie technicznym „Różaniec – skarb, który trzeba odkryć” – zostali nagrodzeni:

klasy I – IV:

I miejsce – Filip Leśniak – klasa III
II miejsce – Wiktoria Górowska – klasa I
III miejsce – Wiktoria Groń – klasa I
Wyróżnienia: Kamil Górowski, Kacper Mastalerz, Agnieszka Małek

klasy V – VIII:

I miejsce – Dawid Rembiasz – klasa VIII
II miejsce – Sebastian Krzysztoń – klasa VII
III miejsce – Dominika Zalewska – klasa VII
Wyróżnienia: Mateusz Górowski, Patrycja Mastalerz

W konkursie plastycznym „Jerzy Popiełuszko – Człowiek Prawdy” – zostali nagrodzeni:

klasy I – IV:

I miejsce – Sebastian Zwolenik – klasa IV
II miejsce – Kacper Salamon – klasa IV
III miejsce – Lena Mordarska – klasa III

Projekt akcji charytatywnej pod hasłem: „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć” brał udział w konkursie „Działam, bo lubię”, który organizowany był przez Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu w ramach projektu „Wolontariat ma sens”. Przedmiotem konkursu był prawidłowo opracowany projekt przez Szkolne Kluby Wolontariatu. Pięć najlepszych projektów zostało nagrodzonych i otrzymało nagrodę pieniężną, która pomogła w realizacji projektu oraz zakupu nagród dla uczniów. Miłym zaskoczeniem było dla nas to, że znaleźliśmy się wśród nagrodzonych Klubów. Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie się w realizacje akcji. Zgromadzone środki pieniężne z kiermaszu zostaną wpłacone na konto Fundacji bł. ks. Jerzego Popiełuszko „Dobro” prowadzonej przez rodzinę księdza Jerzego. (tekst: E. Plata)



29.10.2019

ZAKOŃCZENIE PROGRAMU „Odblaskowa Szkoła”

Na zakończenie programu podsumowującego podjęte działania w ramach Programu „Odblaskowa Szkoła” wolontariusze przygotowali turniej sportowy pod opieką opiekuna projektu p. Beaty Filip, który był bardzo wyjątkowy, bo… „odblaskowy”. Na hali sportowej starły się dwie drużyny. Zespół Szkolnego Klubu Wolontariatu stoczył zacięty bój z reprezentacją nauczycieli i pracowników obsługi. Obie drużyny ubrane były w elementy odblaskowe. Grupy rywalizowały ze sobą na torze przeszkód. (tekst: E. Plata)



23.10.2019

INFORMACJA O WYNIKACH KONKURSU „Działam, bo lubię”

W ramach projektu „Wolontariat ma sens” organizowanym przez Stowarzyszenie Sursum Corda od 15.10.2019 rozpoczęliśmy akcję charytatywną. Wolontariusze postanowili szerzyć idee wolontariatu poprzez udział w konkursie „Działam, bo lubię”. Przedmiotem konkursu był prawidłowo opracowany projekt inicjatywy charytatywnej. Celem naszej inicjatywy, było uwrażliwianie dzieci i młodzieży na potrzeby innych ludzi pod hasłem: „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć”.
Miłym zaskoczeniem było dla nas znalezienie się wśród 5 Szkolnych Klubów Wolontariatu, które otrzymały nagrodę pieniężną na zorganizowanie powyższej inicjatywy. (tekst: E. Plata, M. Szczurek)

18.10.2019

INFORMACJA O PROWADZONEJ AKCJI CHARYTATYWNEJ „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć”

Szkolny Klub Wolontariatu „Szlachetne Serca” ogłasza konkursy, które mają charakter akcji charytatywnej o nazwie: „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć”.
W ramach akcji chcemy przeprowadzić w miesiącu październiku dwa konkursy dotyczące życia naszego patrona bł. ks. Jerzego Popiełuszki.:
– „Różaniec – skarb, który trzeba odkryć” – konkurs techniczny
– „Jerzy Popiełuszko – Człowiek Prawdy” – konkurs plastyczny
Zainteresowanych uczniów prosimy o zapoznanie się z regulaminem oraz zapraszamy do udziału w konkursach. (tekst: E. Plata, M. Szczurek)

18.10.2019

AKCJA CHARYTATYWNA – „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć”


Szkolny Klub Wolontariatu „Szlachetne Serca” ogłasza konkursy, które mają charakter akcji charytatywnej o nazwie: „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak mamy żyć i wierzyć”.
W ramach akcji chcemy przeprowadzić w miesiącu październiku dwa konkursy dotyczące życia naszego patrona Bł. ks. Jerzego Popiełuszki.:
– „Różaniec – skarb, który trzeba odkryć” – konkurs techniczny
– „Jerzy Popiełuszko – Człowiek Prawdy” – konkurs plastyczny
Zwycięskie prace oraz wszystkie inne zostaną wystawione na aukcji oraz będą rozprowadzane na kiermaszach jako cegiełki na rzecz podopiecznych Fundacji im. bł. ks. Jerzego Popiełuszko "Dobro", a także dla uczniów naszej szkoły.
Wierzymy, że ten dobroczynny plan uda się zrealizować dzięki zaangażowaniu uczniów wszystkich klas oraz ich rodziców.
Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do zatrzymania prac oraz wykorzystania ich w celu charytatywnym i wystawienia na aukcji.

REGULAMIN

1. Informacje ogólne:
Inspiracją do zorganizowania tego typu konkursów stały się słowa bł. ks. Jerzego Popiełuszki:
„Ludzie uczuleni na potrzeby innych zasługują na szczęście wieczne, bo Chrystus powiedział: „Błogosławieni miłosierni”. Ludzi nie będących obojętnymi na ludzkie troski i potrzeby Chrystus wymienia w opisie Sądu Ostatecznego.” (DB 65)
Konkursy mają zasięg wewnątrzszkolny i skierowane są do wszystkich uczniów szkoły. Mają one służyć rozbudzeniu zainteresowań uczniów, a także zapoznania z warunkami w jakich żyją niepełnosprawni rówieśnicy.
Zebrane środki finansowe podczas realizacji akcji będą przeznaczone na konkretny cel – dzieci pomagają niepełnosprawnym rówieśnikom.
Udział w konkursach uwrażliwia dzieci i młodzież na trudne problemy współczesnego świata i zachęca do włączenia się w pomoc potrzebującym jej rówieśnikom.
Prace konkursowe muszą być zgodne z tematami konkursów.
Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursach w następujących kategoriach:

 „Różaniec – skarb, który trzeba odkryć” – konkurs techniczny
 „Jerzy Popiełuszko – Człowiek Prawdy” – konkurs plastyczny

2. CELE KONKURSÓW:

 Rozwijanie talentów, pobudzenie wyobraźni i pomysłowości dzieci.
 Rozwijanie aktywności twórczej dzieci.
 Promowanie i rozwijanie talentów poprzez prezentację twórczości dzieci szerszemu kręgowi odbiorców.
 Wykorzystanie zdobytych wiadomości, umiejętności i dzielenie się nimi z innymi.
 Rozwijanie w uczniach wrażliwości i budzenie ducha solidarności z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną.
 Integracja uczniów wokół idei otwartości na niepełnosprawność i tolerancję.
 Motywowanie społeczności szkolnej do podejmowania różnorodnych inicjatyw charytatywnych.
 Kształtowanie wrażliwości i szacunku do przedmiotów religijnych.
 Przekazanie młodemu pokoleniu wartości głoszonych przez bł. ks. J. Popiełuszkę.

3. ORGANIZATORZY: Koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariatu „Szlachetne Serca” działającego przy Szkole Podstawowej w Jelnej

4. WSPÓŁORGANIZATORZY: mgr ks. Stanisław Serafin i mgr Jolanta Baziak

5. UCZESTNICY:

W konkursie mogą wziąć udział uczniowie klas 0 – VIII SP w Jelnej.
Przekazanie prac jest równoważne z wyrażeniem zgody na gromadzenie i przetwarzanie przez Organizatora danych osobowych na potrzeby konkursu – zgodnie z Rozporządzeniem o Ochronie Danych Osobowych „Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE)” 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r.
Udział w konkursie jest też jednoznaczny z wyrażeniem zgody na fotografowanie i wykorzystanie wizerunku uczestników na potrzeby Organizatora (np. publikacja w prezentacji multimedialnej zgłoszonej na konkurs „Działam, bo lubię”, organizowany przez Stowarzyszenie Sursum Corda w Nowym Sączu, publikowanie na stronach internetowych: http://www.zsjelna.gminagrodek.pl/ oraz stronach internetowych Stowarzyszenia).
Biorąc udział w konkursach uczestnik oraz ich opiekunowie prawni potwierdzają, że wyrażają zgodę na wszystkie zasady zawarte w powyższym regulaminie.

6. KATEGORIE WIEKOWE:

– klasy 0 – IV
– klasy V – VIII

7. KATEGORIE KONKURSOWE:

 Kategoria techniczna:
Tematem konkursu jest wykonanie różańca dowolną techniką (praca przestrzenna), przy wykorzystaniu najróżniejszych dostępnych materiałów.
Pracę można powiązać z osobą bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w myśl hasła rozpoczętej akcji charytatywnej „Nauczył nas Ksiądz Jerzy, jak żyć i wierzyć” (np. umieszczenie w różańcu wizerunku błogosławionego). Liczymy na pomysłowość i oryginalność.
 Kategoria plastyczna:
Konkurs na pracy plastyczną nawiązująca do hasła:
„Jerzy Popiełuszko – Człowiek prawdy”. Praca może być wykonana w formie rysunku, obrazu, wycinanki, wydzieranki lub rzeźby.
Format prac nie może przekraczać wielkości formatu A3 (29,7×42 cm).
Prace zgłoszone do konkursów powinny być przygotowane przez ucznia indywidualnie i samodzielnie.

8. TERMIN:

Wykonane prace należy składać do 31 X 2019 r.
Różańce - w świetlicy szkolnej do Pani Magdaleny Szczurek lub w gabinecie pedagoga do Pani Elżbiety Plata.
Prace plastyczne – w bibliotece do Pani Jolanty Baziak lub Pani Katarzyny Słowik – Anklewicz.
Każdy praca powinna być odpowiednio podpisana imieniem, nazwiskiem oraz klasą.

9. OCENA PRAC:

Z dostarczonych przez uczniów prac, powołane jury konkursowe wyłoni zwycięzców, którym zostaną przyznane nagrody. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 9 listopada 2019 r.
Kryteria oceny:
 zgodność z tematem,
 ogólna estetyka wykonania prac plastycznych (atrakcyjność wizualna),
 zaangażowanie dziecka w wykonanie pracy,
 samodzielność oraz jakość wykonanych prac,
 oryginalność pracy – wierność zbliżona do oryginalnego różańca,
 walory artystyczne (kompozycja, technika wykonania, innowacyjność wykorzystanych materiałów, pomysłowość),
 koncepcja plastyczna i techniczna pracy. (tekst: E. Plata, M. Szczurek)

Rok szkolny 2018/2019

23.06.2019

FESTYN CHARYTATYWNY „DLA TATY”


W dniu 23.06.2019 sześciu wolontariuszy z klasy VI, VIII i IIII gimnazjalnej pracowało przy organizacji festynu charytatywnego „Dla Taty” w Gródku nad Dunajcem pod opieką opiekunów E. Plata i K. Słowik Anklewicz. (tekst: E. Plata)



31.05.2019

ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA


W szkole prowadzone są programy profilaktyczne związane ze szkodliwością palenia tytoniu: „Nie pal przy mnie proszę”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”, „Nie spal się na starcie”. Wolontariusze z Koła PCK wykonali też gazetkę ścienną o tej tematyce. (tekst: E. Plata)

30.05.2019

Podziękowania za cały rok pracy dla wolontariuszy wykonujących stałą systematyczna pracę


- Praca w DPS Zbyszyce – Karolina Rembiasz, Izabela Basta, Joanna Czech;
- Pomoc sąsiedzka – Martyna Kosakowska, Ewelina Kosakowska, Wioletta Górszczyk, Alicja Najduch, Kinga Szarata, Grzegorz Szarata;
- Praca w Sursum Corda – Julia Buchman, Bartłomiej Ciastoń, Filip Waksmundzki, Dominik Potoniec, Gabriela Mastalerz, Olga Płachta;
- Opieka nad tablicami pamiątkowymi – Weronika Prusak, Zuzanna Biernacka, Izabela Basta;
- Praca w sklepiku szkolnym – Zuzanna Biernacka, Justyna Krzyżak, Martyna Agata Rembiasz, Justyna Turska;
- Opieka nad gazetką – Oskar Górowski. (tekst: E. Plata)



23.05.2019

AKCJA SZKOLNEGO KOŁA PCK


Dzięki współpracy z Zarządem Rejonowym PCK w Nowym Sączu przeprowadziliśmy z wolontariuszami akcję „Dziel się uśmiechem” . projekt przeprowadzono w klasach I, II, IV i V. (tekst: E. Plata)



23.05.2019

DZIEŃ ŁASUCHA


W dniu 23.06.2019 odbył się w naszej szkole Dzień Łasucha przez wolontariuszy ze starszych klas. Sprzedawano soki, owoce i ciasteczka a dochód z prowadzonej sprzedaży przeznaczamy jako cegiełka do rehabilitacji kierowcy Pana Tadeusza. (tekst: E. Plata)

22.05.2019

PROJEKT „SENIORZY SKARBNICĄ WIEDZY O PRZESZŁOŚCI NASZEGO NARODU”


Zakończyliśmy realizację projektu „Seniorzy skarbnicą wiedzy o przeszłości naszego narodu” opracowanego przez nasz Klub, który jest kontynuacją zakończonego projektu „Zapytaj, babci, zapytaj dziadka”. Polegał on na przeprowadzeniu wywiadów z seniorami. W obecnym roku szkolnym wywiady były nakierowane na czasy wojenne. Zebrane wspomnienia seniorów ukażą się w gazetce szkolnej „Gimuś” pod kierunkiem p. Agaty Tokarskiej. Serdecznie dziękujemy Pani Tokarskiej za pomoc przy realizacji projektu. (tekst: E. Plata)

16.05.2019

XII EDYCJA MAŁOPOLSKIEGO PROJEKTU WOLONTARYJNEGO „MIEĆ WYOBRAŹNIĘ MIŁOSIERDZIA”


W obecnym roku szkolnym wzięliśmy po raz drugi udział w Małopolskim Projekcie wolontaryjnym „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Do projektu zostały zgłoszone dwie grupy 10 – osobowe z klas VII – VIII ze szkoły podstawowej oraz z III klasy gimnazjalnej. Nasz projekt ma tytuł „Pomagaj, dobro zawsze wraca”. Opiekunami projektu są nauczyciele: Elżbieta Plata i Katarzyna Słowik – Anklewicz. Projekt ma charakter konkursowy. W ramach projektu pomoc skierowano do:
- osób starszych w formie pomocy sąsiedzkiej – 3 podopiecznych we wsiach Wola Kurowska i Ubiad,
- pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach,
- pracy na rzecz Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu,
- w ramach pracy w Szkolnej Grupie Wsparcia: pomoc w nauce, prowadzenie akcji „PoczytajMy” w oddziale przedszkolnym oraz pomoc przy prowadzeniu zabaw, uczenie porządku, współpracy oraz integracja z rówieśnikami,
- dofinansowanie akcji charytatywnej prowadzonej przez kółko muzyczne dla pewnej rodziny,
- udział w akcjach charytatywnych prowadzonych na terenie szkoły,
- prace społeczne na rzecz szkoły,
- praca w Szkolnym Kole PCK,
- udział w innych projektach wolontaryjnych „Wolontariat ma sens” , „Razem na święta”,
- angażowanie innych członków Klubu do realizowanych zadań,
- organizowanie przedstawienia profilaktycznego „Pokój”,
- opieka nad tablicami pamiątkowymi koło kościoła w Siennej i inne prace na rzecz parafii.
Pierwszy etap konkursu zakończył się 24 kwietnia 2019r. i według regulaminu Komisja oceniła przesłane przez nas sprawozdania z realizowanych działań. Pomyślnie przeszliśmy I etap konkursu i zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w II etapie. Jako finalistów zaproszono nas do prezentacji projektów na etapie rejonowym w dniu 15.05.2019 w Miejskim Domu Kultury w Nowym Sączu. Zgodnie z regulaminem projektu część stałych zadań należy realizować do 21 czerwca 2019r. (tekst: E. Plata)



07.05.2019

WYSTĘP KLUBU WOLONTARIATU „SZLACHETNE SERCA” w Szkole Podstawowej w Siennej


We wtorek 7 maja 2019 roku wolontariusze ze Szkolnego Klubu Wolontariatu „Szlachetne Serca” działającego w Szkole Podstawowej im. Bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Jelnej wystąpili z przedstawieniem profilaktycznym „Pokój” w sąsiadującej Szkole Podstawowej w Siennej.
Spektakl poruszał tematykę problemów i trudności, z jakimi spotykają się uczniowie na co dzień tj. trudności w nauce, kłótni z koleżanką czy nieporozumień z rodzicami, którzy znów domagali się porządku w pokoju. Poruszył również problem prześladowania ze strony kolegów, braku przyjaciół, awantur w domu oraz problemów wynikających z zagrożeń, jakie niosą narkotyki czy alkohol.
Po przedstawieniu wolontariusze podzielili się cukierkami z całą społecznością szkolną. Każdy otrzymał po dwa cukierki, jeden dla siebie, a drugi do podzielania się z inną osobą. Ten gest miał na celu uświadomić młodzieży, że nawet najmniejsze gesty są dobre i warto się tym dobrem dzielić z innymi. Uczniowie ze szkoły w Siennej w rewanżu wrzucili do puszki pieniądze w formie biletu, które wolontariusze dołączają w formie cegiełki do dofinansowania leczenia poszkodowanego w wypadku kierowcy busa Pana Tadeusza. (tekst: E. Plata)

24.04.2019

AKCJA SPRZĄTANIA ŚWIATA


Z okazji Dnia Ziemi 24 kwietnia wolontariusze z klasy 5 i 6 na kółku biologicznym wraz z opiekunem zbierali śmieci wokół szkoły a wolontariusze z klasy 8 drogę z Jelnej do Miłkowej. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym wolontariuszom. (tekst: K. Anklewicz)



09.04.2019

TYDZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW


Tydzień dobrych uczynków rozpoczęliśmy w piątek 5 kwietnia 2019 roku przedstawieniem profilaktycznym „Pokój” na temat problemów i trudności dnia codziennego. Po przedstawieniu wolontariusze podzielili się cukierkami z całą społecznością szkolną. Każdy otrzymał po dwa cukierki, jednego dla siebie, a drugiego do podzielania się z inną osobą.


Również w piątek trzy wolontariuszki odwiedziły pensjonariuszy w Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Uczestniczyły one w zajęciach poobiednich spędzając z pensjonariuszami czas wolny.


Trzech wolontariuszy w piątek wykonywało prace na rzecz potrzebujących, którzy są podopiecznymi Stowarzyszenia Sursum Corda. Wolontariusze w budynku Stowarzyszenia uzupełniali kartki świąteczne poprzez układanie do nich życzeń.
W niedzielę 7 kwietnia czterech wolontariuszy wspólnie z wolontariuszami z innych szkół promowali akcje tygodnia dobrych uczynków na terenie Nowego Sącza. Przemierzając ulice miasta rozdawali przechodniom ciasteczka lub smycze do kluczy. Oczywiście po dwie sztuki, celem pozielenia się jednym podarunkiem z inną osobą. Wielu ludzi twierdziło, że ta akcja to świetny pomysł. Miała ona na celu uświadomić ludziom, że nawet najmniejsze gesty są dobre i warto się tym dobrem dzielić.
W poniedziałek 8 kwietnia rozpoczął się w naszej szkole kiermasz wielkanocny zorganizowany głównie przez wolontariuszy z klasy V i VI.


Z okazji rocznicy upamiętniającej katastrofę w Smoleńsku wolontariusze ze Szkoły Podstawowej w Jelnej złożyli kwiaty i znicze obok tablic pamiątkowych koło kościoła parafialnego w Siennej. (tekst: E. Plata)



02.04.2019

OPIEKA NAD TABLICAMI PAMIĄTKOWYMI


Od października wolontariusze naszego klubu opiekują się tablicami pamiątkowymi które są umieszczone koło kościoła parafialnego w Siennej. (tekst: E. Plata)

08.01.2019

AKCJA GÓRA GROSZA


W styczniu zakończyliśmy akcję „Góra Grosza” rozpoczętą w grudniu. (tekst: E. Plata)

04.01.2019

PROJEKT WOLONTARYJNY „RAZEM NA ŚWIĘTA”


Wolontariusze z naszego Klubu wzięli udział w grudniu w projekcie wolontaryjnym „Razem na święta”. W ramach projektu wykonano na rzecz społeczności lokalnej następujące zadania: - praca w DPS w Zbyszycach i złożenie życzeń świątecznych,
- pomoc sąsiedzka w porządkach świątecznych osobom starszym i złożenie życzeń świątecznych,
- zbiórka żywności na rzecz DPS w Zbyszycach,
- udział w akcji prowadzonej wspólnie ze Stowarzyszeniem Sursum Corda „Zostań Dyplomowanym Mikołajem” ,
- praca wolontariuszy w Stowarzyszeniu Sursum Corda w Nowym Sączu,
- prowadzenie akcji charytatywnej na terenie szkoły „Góra grosza” i sprzedaż kartek świątecznych,
- kiermasz bożonarodzeniowy przy współpracy z Samorządem Uczniowskim.
Do zadań wolontaryjnych dołączyli się też członkowie Kółka Muzycznego pod kierunkiem Pani Urszuli Baziak, przygotowując charytatywny koncert kolęd, natomiast dekoracje do koncertu przygotowano pod kierunkiem Pani Jolanty Baziak. (tekst: E. Plata)



05.12.2018

„ZOSTAŃ DYPLOMOWANYM MIKOŁAJEM”


W dniu 5 grudnia 2018 r. wolontariusze zakończyli akcję „Zostań Dyplomowanym Mikołajem”. Akcja była prowadzona we współpracy ze Stowarzyszeniem Sursum Corda, która polegała na spełnianiu marzeń małych, chorych podopiecznych Stowarzyszenia, również ich rodzeństwa oraz dzieci dorosłych, podopiecznych z programu „Na Ratunek”. Wolontariusze spełnili marzenia dwóch chłopców, dwuletniego Jasia i jedenastoletniego Bartka, którzy dostali wymarzone prezenty oraz słodycze. (tekst: E. Plata)

05.12.2018

DZIEŃ WOLONTARIUSZA


Dnia 5 grudnia 2018 roku odbył się w naszej szkole Dzień Wolontariusza. Tegoroczne obchody miały inną formę niż dotychczas. Głównym celem było nagrodzenie wolontariuszy za ich pracę na rzecz innych. Współpracujące z naszą szkołą Stowarzyszenie Sursum Corda wypożyczyło nam na ten dzień trampolinę, na której każda z klas spędziła pół godziny. (tekst: E. Plata)

22.11.2018

DNI HONOROWEGO KRWIODAWSTWA


W dniu 22 – 26 listopada Szkolne Koło PCK zapoznało uczniów z ogólnopolską akcją Dni Honorowego Krwiodawstwa. (tekst: E. Plata)



16.11.2018

DZIEŃ ZDROWEGO „JEDZENIA"


W dniu 16.11.2018 wolontariuszki: Martyna Karolina Rembiasz, Martyna Agata Rembiasz oraz Wiktoria Małek przeprowadziły w oddziale przedszkolnym akcję Dzień zdrowego „jedzenia”. Zostały przyniesione owoce takie jak: banany, jabłka, winogrona, mandarynki oraz marchewki. Wolontariuszki przygotowały owocowe gry dydaktyczne, a przedszkolaki rozpoznawały owoce z zamkniętymi oczami i układały rozsypankę owocową. Wszystkie dzieci były bardzo zaciekawione i zadowolone. (tekst: K. Anklewicz)

14.11.2018

AKCJA PROMUJĄCA CZYTELNICTWO „STARSI CZYTAJĄ MŁODSZYM”


14 listopada 2018 w naszej szkole zorganizowano akcje czytelniczą. Wolontariuszki z klasy V zabrali swoich młodszych kolegów i koleżanki z klasy II do świata baśni. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali „ Baśnie polskie – Pierścień Orlicy” Liliany Bardijewskiej, a następnie wzięli udział w konkursie, gdzie mogli sprawdzić swoją pamięć i wygrać drobne upominki w formie słodyczy. (tekst: K. Anklewicz)



29.10.2018

ZAKOŃCZENIE PROGRAMU „Odblaskowa Szkoła”

Na zakończenie programu podsumowującego podjęte działania w ramach Programu „Odblaskowa Szkoła” wolontariusze przygotowali mecz piłki nożnej pod opieką opiekuna projektu p. Beaty Filip, który był bardzo wyjątkowy, bo… „odblaskowy”. Na hali sportowej starły się dwie drużyny. Zespół Szkolnego Klubu Wolontariatu stoczył zacięty bój z reprezentacją szkoły. Obie drużyny ubrane były w elementy odblaskowe. Spotkanie obfitowało w wiele emocji. (tekst: E. Plata)



27.09.2018

„Dzień owocowo-warzywny” - AKCJA WOLONTARIUSZY


Wolontariusze, którzy działają w Szkolnym Kole PCK w dniu 27.09.2018 roku przygotowali „Dzień owocowo – warzywny”. Miał on formę kiermaszu, na którym można było kupić jogurty owocowe, soki owocowo – warzywne oraz gofry z dodatkiem owoców. Dochód został przeznaczony na potrzeby Szkolnego Klubu Wolontariatu, co pozwoli zrealizować zaplanowane na pierwsze półrocze zadania. (tekst: E. Plata)

11.09.2018

„ANIMACJE DLA DZIECI”


W dniu 11.09.2018 roku w naszej szkole odbyły się „Animacje dla dzieci” z oddziału przedszkolnego i klas I – III prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Sursum Corda przy pomocy naszych wolontariuszy z klas VII i VIII oraz III gimnazjum. Największą atrakcją dla uczestników była zjeżdżalnia, ale mogli oni korzystać również z innych zabaw np. wykonywanie baniek mydlanych, zabawy z chustą animacyjną, nauki chodzenia na szczudłach. W trakcie tych zajęć wolontariusze wzięli udział w nagraniu filmiku, który promuje wolontariat w szkołach podstawowych w ramach projektu „Wolontariat ma sens – cykl konferencji dla małopolskich szkół podstawowych”. (tekst: E. Plata)



Rok szkolny 2017/2018

20.06.2018

PRZEDSTAWIENIE pt: „W zdrowym ciele zdrowy duch”


20 czerwca 2018 grupa wolontariuszy z naszej szkoły z klas VI –VII wystawiła przedstawienie pt: „W zdrowym ciele zdrowy duch” dla młodszych kolegów z klas 0-III. Celem przedstawienia było propagowanie zdrowego trybu życia, wdrażanie do systematycznego i starannego mycia zębów oraz ograniczenie spożycia cukru. (tekst: K. Słowik – Anklewicz)



22.05.2018

PROJEKT „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”


W obecnym roku szkolnym po raz pierwszy wzięliśmy udział w Małopolskim Projekcie wolontaryjnym „Mieć wyobraźnię miłosierdzia”. Do projektu zostały zgłoszone dwie grupy 10 – osobowe z klas VI – VII ze szkoły podstawowej oraz z klas II i III gimnazjalnych. Nasz projekt ma tytuł „Dostrzeż w drugim brata”. Opiekunami projektu są nauczyciele: Elżbieta Plata i Katarzyna Słowik – Anklewicz. Projekt ma charakter konkursowy. Pierwszy etap konkursu zakończył się 30 kwietnia 2018 i według regulaminu Komisja oceniła przesłane przez nas sprawozdania z realizowanych działań. Miłym zaskoczeniem była dla nas wiadomość, że pomyślnie przeszliśmy I etap konkursu i zostaliśmy zaproszeni do wzięcia udziału w II etapie. Jako finalistów zaproszono nas do prezentacji projektów na etapie rejonowym w dniu 21.05.2018 w Domu Kultury w Nowym Sączu. Prezentacje prowadzili Oskar Górowski i Anna Świderska z klasy VI. Czekamy na decyzję Komisji Oceniającej i ewentualne zakwalifikowanie się do III etapu. (tekst: E. Plata)



07.04.2018

WIOSENNE PORZĄDKI


W dniu 07.04.2018 r. wolontariusze pomogli opiekunowi Szkolnego Klubu Sportowego Panu Wojciechowi Mróz przygotować boisko w Siennej do nowego sezonu. Po solidnej pracy wolontariusze odpoczęli przy ognisku.



26.03.2018

KIERMASZ WIELKANOCNY


W dniach od 26 do 28 marca wolontariusze z klasy VI i VII zorganizowali w naszej szkole KIERMASZ WIELKANOCNY. Dochód ze sprzedaży przeznaczony został na potrzeby Klubu.



08.02.2018

„ŚNIEŻNOBIAŁY UŚMIECH”


W dniu 8 lutego 2018 r. wolontariusze z klasy VI zorganizowali dla oddziału przedszkolnego akcję „Śnieżnobiały uśmiech”. Akcja została przeprowadzona również wśród uczniów klasy I w dniu 9 marca 2018 roku. Jej celem było kształtowanie nawyku prawidłowej higieny jamy ustnej.



12.2017

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „Zapytaj babci, zapytaj dziadka…”

W grudniu 2017 roku wydano kwartalnik „Znad Jeziora Rożnowskiego”, który w całości poświęcony został refleksjom na temat zakończonego projektu „Zapytaj babci, zapytaj dziadka”. Wśród zdjęć i artykułów można przeczytać artykuł opracowany przez Panią Agatę Tokarską, który jest podsumowaniem wywiadów z seniorami wsi Jelna, Sienna i Zbyszyce.
Seniorom, którzy wyrazili chęć wzięcia udziału w projekcie, wolontariusze postarali się dostarczyć wydaną gazetkę oraz pamiątkowe zdjęcia i życzenia bożonarodzeniowe.



20.12.2017

KONKURS NA STROIKI BOŻONARODZENIOWE


W dniu 20.12.2017 roku rozstrzygnięto konkurs na stroiki bożonarodzeniowe. Pierwsze miejsce przyznano Mateuszowi Górowskiemu z klasy VI, drugie miejsce Arkadiuszowi Ogar z klasy III A oddziału gimnazjalnego, natomiast miejsce trzecie zajęła Dominika Leśniak z klasy VI. Zwycięzcom gratulujemy.
Jednocześnie chcemy podziękować wszystkim za przekazanie wykonanych stroików na kiermasz, z którego dochód został przekazany na potrzeby Klubu.

11.12.2017

I MIEJSCE DLA WOLONTARIUSZY W KONKURSIE „DZIAŁAM, BO LUBIĘ”


Wolontariusze ze szkoły podstawowej w ubiegłym roku szkolnym przystąpili do realizacji projektu „Na Dobry Początek”. Jednym z działań, które należało podjąć w ramach projektu, to udział w konkursie „Działam, bo lubię”. Przesłaniem tego konkursu była promocja i organizacja wolontariatu w szkołach podstawowych. Konkurs polegał na angażowaniu wolontariuszy w inicjatywy lokalne, a jednocześnie udokumentowanie podjętych działań w okresie od 1 kwietnia do 20 listopada 2017 i sporządzenie sprawozdania w formie prezentacji multimedialnej z dokumentacją zdjęciową. Prezentacja ta musiała zawierać elementy określone regulaminem i podlegała ocenie. Przygotowując prezentację konkursową nasi wolontariusze mieli okazję pochwalić się swoimi inicjatywami i efektami podjętych działań oraz sposobami promocji w środowisku szkolnym i lokalnym. Uczestnicy projektu podzielili się na trzy grupy: fotoreporterską, dziennikarską i informatyczną, każda grupa miała za zadanie dokumentowanie zdarzeń i podjętych inicjatyw. Staraliśmy się wypełnić wszystkie wymogi regulaminu i złożyliśmy do oceny prezentację multimedialną w terminie. Poczuliśmy radość i satysfakcję, że trud wolontariuszy został doceniony i prezentacja otrzymała najlepsza ocenę, a tym samym uzyskaliśmy I MIEJSCE w konkursie, a w nagrodę – laptopa dla Klubu. W dniu 11.12.2017 roku, zastępca wiceprezesa Stowarzyszenia Sursum Corda, pani Halina Rams, w obecności dyrektora szkoły Ryszarda Baziaka i opiekuna Klubu Elżbiety Plata wręczyła wolontariuszom nagrodę oraz pamiątkowe medale.
Mamy nadzieję, że ich przygoda z wolontariatem to dopiero początek drogi.



06.12.2017

6 XII – DZIEŃ WOLONTARIUSZA


W środę w dniu 6.XII.2017 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji wolontariusze z klasy VI – VII przygotowali krótki apel dla całej społeczności szkolnej. Wolontariusze przedstawili przygotowaną w ramach konkursu „Działam, bo lubię” prezentację multimedialną, która zajęła I miejsce w tym konkursie. Mieli okazję pochwalić się swoimi inicjatywami i efektami podjętych działań w okresie od kwietnia do 20 listopada 2017 roku. Na koniec opiekun Klubu Elżbieta Plata wręczyła nagrodę Annie Świderskiej, wolontariuszce z klasy VI, za zwycięstwo w konkursie na nazwę i motto Klubu. Potem ogłoszony został konkurs na stroiki bożonarodzeniowe, który będzie trwał do 15 XII 2017 roku. Została przedstawiona niespodzianka przygotowana w formie Dnia Życzliwości. Były to słodycze dla wszystkich uczniów i baloniki promujące wolontariat dla najmłodszych. Uczniów poproszono o przygotowanie rymowanek o życzliwości i kulturalnym zachowaniu z okazji tego Dnia. Najciekawsze pomysły będą ogłoszone na gazetce wolontariatu.
Grupa wolontariuszy realizująca projekt „Na Dobry Początek” spotkała się jeszcze na poczęstunku przy pizzy i ciasteczku.



04.12.2017

TYDZIEŃ WOLONTARIATU

W dniach 4 – 8 grudnia w naszej szkole obchodzono Tydzień Wolontariatu. Na początku tygodnia wolontariusze ogłosili w klasach te szczególne dni, rozdali uczniom kalendarze na nowy rok 2018 oraz wszyscy wolontariusze w ramach solidarności przypięli do mundurków logo Naszego Klubu. Ogłoszone zostały kolejne akcje: miedzy innymi „Góra Grosza”, zbiórka makulatury, zbiórka żywności na DPS Zbyszyce. Dzień 6 XII określony został Dniem Wolontariusza w naszej szkole i przy tej okazji wolontariusze zaprosili wszystkich na krótki apel oraz zapowiedzieli niespodziankę w ramach Dnia Życzliwości.

15.11.2017

Przedstawienie „Szkoliada”

Wolontariusze z klasy VI i VII przygotowali charytatywne przedstawienie pt. „Szkoliada”. W środę 15.11.2017 roku przedstawiono je uczniom, natomiast w czwartek 16.11.2017 roku rodzicom. W ten sposób wolontariusze zebrali datki i wsparli zakup „specjalnego” chodzika dla naszego ucznia z klasy V, Konrada Mordarskiego. Zebrane pieniądze przekazano Konradowi w obecności jego mamy. Konrad z rodzicami serdecznie podziękował wszystkim za przekazane pieniądze, a wolontariuszom Szkolnego Klubu Wolontariatu „Szlachetne Serca” za zorganizowanie takiej akcji.



10.11.2017

Rozstrzygnięcie konkursu na nazwę i motto Szkolnego Klubu Wolontariatu

Rozstrzygnięto konkurs na nazwę i motto Szkolnego Klubu Wolontariatu. W obydwu konkurencjach wygrała Anna Świderska z klasy VI.
Nazwa Klubu: „Szlachetne Serca”
Motto: „Pomagaj, dobro zawsze wraca”

06.11.2017

Zbiórka darów dla dzieci z Afryki

Fundacja Serce dla Afryki im. Stefana Rogozińskiego ogłasza zbiórkę darów dla swoich podopiecznych z Kamerunu. Najprostszym sposobem pomocy jest przekazanie na ten szczytny cel zabawek, maskotek, a także przyborów szkolnych (prosimy nie przynosić zeszytów i farb plakatowych – tego nie używają). Nasz Klub Wolontariatu, też chce włączyć się do tej akcji. Przyniesione przedmioty prosimy wkładać do pudelka, które jest umieszczone na korytarzu szkolnym.


31.10.2017

KOŁO PCK

Od września wznowiło swoją działalność szkolne Koło PCK, zgłoszono działalność Koła w Rejonowym Oddziale PCK. W ramach swojej działalności przygotowujemy uczniów do udzielania pierwszej pomocy, kształtujemy postawy humanitarne w środowiskach dziecięco – młodzieżowych i ich aktywizację na rzecz osób potrzebujących oraz wykształcenie nawyków przestrzegania zasad bezpieczeństwa i zdrowego stylu życia. Odbyło się szkolenie członków z zakresu pierwszej pomocy, następnie część wolontariuszy przygotowało pokaz pierwszej pomocy na apel podsumowujący projekt „Odblaskowa szkoła”.



25.10.2017

DZIEŃ KUNDELKA

W dniu 25 października w Dniu Kundelka wolontariusze z klasy VI i VII zwiedzili Gminne Schronisko – Ośrodek Adopcyjny dla Zwierząt w Starym Sączu. i zapoznali się z działalnością placówki zajmującej się bezdomnymi psami. Wizyta ta miała na celu kształtowanie empatii do zwierząt oraz odpowiedzialności za ich los, uwrażliwienie na potrzeby zwierząt.
Wizyta odbywała się w obecności kierownika placówki. Schronisko to działa od początku 2013 roku i dysponuje 25 klatkami, w których obecnie znajduje się osiem psów. W ciągu roku do schroniska przyjmowanych około 100 psów, z czego większość trafia do adopcji. Przy schronisku działa wolontariat. Wolontariusze zajmują się wyprowadzeniem piesków na spacery. Aby pracować w schronisku wolontariusz musi mieć ukończone 16 lat. Młodzież była zainteresowana losem zwierząt, w jaki sposób trafiły do schroniska. Najbardziej zachwycili się kilkumiesięcznym szczeniakiem, mogli też pospacerować z najłagodniejszym pieskiem.



09.10.2017

AKCJA „PoczytajMy”

W ramach realizacji projektu „Na dobry początek” wolontariusze ze szkoły podstawowej angażują się w realizację zaplanowanych zadań. Część uczniów podjęło się kontynuacji czytania bajek w oddziale przedszkolnym w ramach akcji „PoczytajMy” oraz pomagania przy prowadzeniu zabaw i porządkowaniu zabawek.



05.10.2017

ZAKOŃCZENIE PROJEKTU „Zapytaj babci, zapytaj dziadka…”

5 października 2017 r. wolontariusze z oddziału gimnazjalnego pod opieką p. Katarzyny Słowik-Anklewicz wzięli udział w Finałowym Spotkaniu Integracyjnym w Osadzie Młyńskiej w Roztoce – Brzeziny, w ramach projektu „Zapytaj babci, zapytaj dziadka…” realizowanego przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem. Młodzież wspólnie z seniorami i zaproszonymi gośćmi śpiewała piosenki zapomniane, ale bliskie sercu naszych seniorów. Punktem kulminacyjnym było kiszenie kapusty.



29.09.2017

DZIEŃ ŁASUCHA

W piątek 29 września 2017 po raz kolejny odbył się Szkolny Dzień Łasucha!!! Słodkie smakołyki i zdrowe owocowe przekąski i soki można było kupować i degustować nawet za 50 groszy. Klub Wolontariatu w ramach projektu „Na dobry poczatek” gromadził fundusze na realizację kolejnych zadań wymagajacych nakładów finansowych.



26.09.2017

„Zapytaj babci, zapytaj dziadka…”

„Ludzie starsi pomagają nam mądrzej patrzeć na ziemskie wydarzenia, ponieważ dzięki życiowym doświadczeniom zyskali wiedzę i dojrzałość. Są strażnikami pamięci zbiorowej. Ludzie starsi dzięki swej dojrzałości i doświadczeniu mogą udzielać młodym rad i cennych pouczeń.” Jan Paweł II
Od maja 2017 gimnazjaliści ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przystąpili do współpracy przy realizacji projektu „Zapytaj babci, zapytaj dziadka…” skierowanego do osób starszych tj. seniorów po 80 roku życia. Seniorzy, kiedyś przyzwyczajeni do intensywnego życia codziennego, z dnia na dzień przestają pełnić role społeczne, zmniejsza się im grono przyjaciół, wzrasta u nich poczucie osamotnienia. Głównym przesłaniem projektu były odwiedziny w domach seniorów celem prowadzenia rozmów i dzielenia się wspomnieniami. Uczniowie, którzy odwiedzili najstarszych mieszkańców i przeprowadzili z nimi wywiady, dowiedzieli się wiele ciekawostek o życiu kilkadziesiąt lat wcześniej. Młodych ludzi najbardziej interesowało, jak dzieci dawniej się uczyły.
Projekt jest realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z wolontariatem ze szkół z terenu gminy Gródek nad Dunajcem. Finałowe spotkanie integracyjne młodzieży z seniorami odbędzie się w Osadzie Młyńskiej w Roztoce – Brzezinach 05.10.2017. W jego ramach odbędą się rozmowy i relacje ze spotkań z seniorami, a całość zakończy się warsztatami kiszenia kapusty.



25.09.2017

WARSZTATY

W dniu 25 września 2017 r. odbyły się warsztaty prowadzone przez koordynatora Stowarzyszenia Sursum Corda dla wolontariuszy uczestniczących w projekcie „Na dobry początek” z klas VI – VII. Warsztaty prowadziła zastępca Prezesa Stowarzyszenia Sursum Corda Pani Halina Rams. Zajęcia miały na celu przygotowanie wolontariuszy do prowadzenia zabaw i animacji z dziećmi. W tym dniu uczyły się malowania twarzy, wykonywania orgiami i ozdób z użyciem balonów, zabaw z chustą animacyjną i bańkami mydlanymi.
26 września odbyła się kontynuacja warsztatów oraz lekcje wychowawcze zachęcające młodzież klas gimnazjalnych do aktywności wolontaryjnej. Tematyka zajęć była poświęcona aspektom prawnym wolontariatu w obydwu grupach, a zajęcia prowadziła specjalista ds. projektów Pani Renata Czerwińska.



19.09.2017

KONKURS

W ramach projektu „Na dobry początek” zaplanowaliśmy w naszej szkole konkurs na nazwę i motto Szkolnego Klubu Wolontariatu i zachęcamy wszystkich uczniów do wzięcia udziału w konkursie. Dotychczasowa nazwa Szkolny Klub Wolontariusza będzie zmieniona na nazwę Szkolny Klub Wolontariatu, ponieważ pod taką nazwą działają pozostałe Kluby pod patronatem Stowarzyszenia Sursum Corda. Do 25 września 2017 r. wszyscy chętni uczniowie mogą składać swoje propozycje. Myślą przewodnią dla uczestników konkursu jest idea pracy wolontariusza – bezinteresowna pomoc wszystkim, którzy są w potrzebie. Ciekawe propozycje przedstawiające w różnorodny sposób sens niesienia pomocy będą nagrodzone.

REGULAMIN KONKURSU

Organizator:

1. Szkolny Klub Wolontariusza organizuje konkurs w ramach projektu wolontaryjnego „Na dobry początek”.
2. Organizatorem konkursu jest Szkolny Klub Wolontariusza w Jelnej.

Cele konkursu:

1. Rozwijanie wyobraźni.
2. Uwrażliwienie uczniów na potrzeby innych.
3. Kształtowanie odpowiedzialnych postaw otwartych na ludzi.

Warunki uczestnictwa w konkursie:

1. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkoły podstawowej lub klas gimnazjalnych z Jelnej.
2. Każdy uczestnik konkursu może złożyć tylko jedną propozycję na motto i jedną na nazwę do poniedziałku 25 września 2017.
3. Praca powinna zawierać propozycję na motto lub „Nazwę” Szkolnego Klubu Wolontariatu. Projekty graficzne wykonane na komputerze muszą być wydrukowane w formacie A4 lub A5, ewentualnie w pliku WORD przesłane na adres e-mail ela1000@op.pl lub na płycie CD.
4. Każda praca powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko autora, wiek i klasę.
5. Prace muszą być wykonane w pełni samodzielnie i nie mogą być wcześniej publikowane.
6. Prawa autorskie do zgłoszonych prac przechodzą na organizatora konkursu.
7. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 27 września 2017 r, o czym zainteresowani zostaną powiadomieni.
8. W każdej kategorii prac zostaną przyznane nagrody rzeczowe i dyplomy.
9. Po zakończeniu konkursu zostanie udostępniona galeria najciekawszych pomysłów.
10. Propozycja zgłoszona do udziału w Konkursie nie może być z niego wycofana.
11. Prace niezgodne z regulaminem lub oddane po terminie nie będą oceniane.
12. Prace przechodzą na własność organizatorów.
13. Organizatorzy konkursu zastrzegają sobie prawo do wprowadzenia zmian w niniejszym regulaminie.

Organizatorzy:

Koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza: E. Plata, K. Słowik - Anklewicz, A. Lach.

Kryteria oceny prac konkursowych:

Uczestnik może uzyskać maksymalnie 10 punktów.
Prace oceniane będą zgodnie z następującymi kryteriami:
Zgodność przekazu pracy z celem konkursu (0 – 5)
Walory artystyczne i estetyczne, pomysłowość, oryginalność, ciekawa interpretacja pracy (0 – 5)

Zasady przyznawania nagród:

1. Komisja Konkursowa powołana przez Organizatora dokona wyboru 1 najlepszej pracy konkursowej w każdej kategorii (nazwa i motto).
2. Wyniki konkursu i przyznane nagrody będą umieszczone na gazetce wolontariatu.

18.09.2017

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE

W dniu 18.09.2017 r. w Wiejskim Domu Kultury w Jelnej odbyło się spotkanie organizacyjne wolontariuszy uczestniczących w projekcie „Na dobry początek”. Wolontariuszom przypomniano regulamin i zasady pracy w Klubie Wolontariatu. Koordynatorzy przedstawili też plan pracy do zakończenia projektu czyli do grudnia 2017 roku i wspólnie z wolontariuszami ustalili harmonogram planowanych działań.





Rok szkolny 2016/2017

• Od września Szkolny Klub Wolontariusza wznowił działalność, uzupełniono skład klubu po odejściu absolwentów, chętni przynieśli deklaracje od rodziców i zaproponowali swoje działania na obecny rok szkolny.

• Przydział stałych zadań na cały rok szkolny – kontynuacja współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach oraz podpisanie porozumienia ze Stowarzyszeniem Sursum Corda, prowadzenie gazetki szkolnej - promocja idei wolontariatu wśród uczniów naszej szkoły.

• Opieka wolontariuszy nad osobami starszymi w sąsiedztwie /3 osoby podopieczne/ oraz nad pensjonariuszami DPS w Zbyszycach /2 godziny w tygodniu/.

• Zorganizowano Szkolną Grupę Wsparcia, która pomaga uczniom potrzebującym pomocy w nauce, są to uczniowie klasy I, II i III, pomoc kierowana jest zarówno dla uczniów gimnazjum jak i szkoły podstawowej, osoby zainteresowane zgłaszają się do wyznaczonych osób.

• 26.10.2016 r. odbył się w szkole „Dzień łasucha”. Wolontariusze kupili owoce, soki i przynieśli upieczone ciasta i ciasteczka, dochód przeznaczono na wsparcie leczenia i rehabilitację ucznia naszej szkoły z klasy IV – Konrada Mordarskiego. W akcję włączyli się wolontariusze każdej klasy.



• Od października ruszyła akcja „PoczytajMy”, którą prowadzą wolontariusze. Cykliczne spotkania z książką odbywają się w klasach 0-3. Polegają na czytaniu bajek przez wolontariuszy młodszym kolegom. Spotkania służą rozwijaniu wyobraźni dziecka, wzbudzaniu ciekawości świata oraz promowaniu czytelnictwa w naszej szkole.



• Od listopada w klasach drugich gimnazjum realizowany jest projekt edukacyjny p.t. „Spełniamy marzenia” poświęcony działaniom wolontaryjnym. W ramach projektu realizowane są trzy akcje. Do dwóch z nich włączono całą społeczność szkolną. W tym celu 16.11.2016 r. odbył się apel, na którym zaproponowano uczniom udział w akcjach: „Odkręcone dobro” i „Zostań dyplomowanym Mikołajem”, wykonano ulotki, które rozdawano rodzicom w dniu 17.11.2016 r. na wywiadówce. Nawiązana została współpraca z parafią w Siennej, gdzie ksiądz umożliwił prowadzenie akcji „Odkręcone dobro” przy kościele.



• W dniu 25 listopada 2016 r. odbyły się warsztaty na temat pracy wolontariuszy. Zostały one przeprowadzone przez Panią Halinę Rams, koordynatora ds. wolontariatu ze Stowarzyszenia Sursum Corda w Nowym Sączu. W spotkaniu wzięli udział uczniowie gimnazjum. Pani Rams przedstawiła prawne aspekty pracy wolontariuszy oraz wskazała możliwości pracy, którą można wykonywać jako wolontariusz. Zwróciła też uwagę na to jakich prac wolontariusz nie może wykonywać.



• W dniu 30.11.2016 r. zorganizowano apel, który rozpoczął Tydzień Wolontariatu w naszej szkole. Przedstawiono informacje na temat działań, które będą realizowane w ramach tej akcji. Apel zakończył się rozdaniem serduszek, które są logo naszego klubu i które wolontariusze będą nosić przypięte do fartuszków przez cały tydzień.



• W dniu 02.12.2016 r. zakończył się I etap akcji „Odkręcone dobro”, zebrane nakrętki przez uczniów naszej szkoły zostały przekazane przedstawicielowi Stowarzyszenia Sursum Corda, ważyły 188,5 kg. Dziękujemy również uczniom Szkoły Podstawowej w Siennej oraz mieszkańcom okolicznych wsi, którzy wspomogli naszą akcję przekazując zebrane nakrętki do specjalnych koszy w szkole w Siennej, w kościele w Zbyszycach, Woli Kurowskiej i Siennej oraz sklepach w Gródku nad Dunajcem i Jelnej.



• W ramach akcji „Zostań dyplomowanym Mikołajem” ponownie zorganizowano w szkole „Dzień Łasucha” w dniu 07.12.2016 r. Dochód ze sprzedaży owoców, soków i ciastek będzie przeznaczony na zakup prezentów do paczek dla dzieci podopiecznych Stowarzyszenia Fundacji Sursum Corda.



• W dniu 12.01.2017 r. zakończyliśmy trzecią akcję pt. „Niesiemy radość seniorom”, realizowaną przez uczniów klas drugich w ramach projektu edukacyjnego – Podaj Pomocną Dłoń. Tę akcję, podobnie jak pozostałe, rozpoczęliśmy w listopadzie. Zaczęliśmy od wyszukania dostępnych scenariuszy przedstawień oraz próby stworzenia własnego scenariusza na podstawie wzorów dostępnych w różnych źródłach. Następnie wspólnie analizowaliśmy zgromadzony materiał i na jego podstawie opracowaliśmy własny scenariusz. Potem przygotowaliśmy rekwizyty i stroje potrzebne do przedstawienia. Zgromadziliśmy również fundusze na zakup materiałów potrzebnych do wykonania upominków dla seniorów. Ponadto zaprosiliśmy całą społeczność szkolną do zbiórki żywności, którą przekazaliśmy na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Najtrudniejszym etapem była nauka przydzielonych ról i udział w próbach przedstawienia. Opiekunowie nie zawsze byli zadowoleni z zaangażowania, jednak najważniejszy był efekt końcowy. Uczniowie wystąpili przed pensjonariuszami DPS w Zbyszycach z przedstawieniem jasełkowym, a po przedstawieniu złożyli życzenia i wręczyli seniorom przygotowane przez nich własnoręcznie upominki oraz przekazali zgromadzoną żywność przełożonym DPS. Następnie uczniowie wraz seniorami i pracownikami zasiedli do przygotowanego poczęstunku i do wspólnej rozmowy.




• Promocja czytelnictwa poprzez cykliczną akcję prowadzoną przez wolontariuszy pt: „PoczytajMy”. Wolontariusze czytali bajki i baśnie uczniom z klas 0 - 3 SP. Spotkania te cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci.



• W ramach realizowanego projektu edukacyjnego z zakresu wolontariatu „Spełniamy Marzenia” zakończono wszystkie prowadzone akcje. Uczniowie podsumowują wykonane zadania. Na zakończenie akcji „Zostań dyplomowanym Mikołajem” klasy II A i II B otrzymały dyplomy nadające tytuł „Dyplomowanego Mikołaja” od Stowarzyszenia Sursum Corda oraz dyplom za zajęcie 9 miejsca w akcji „Odkręcone dobro”.
Klasy drugie informują, że wszyscy uczniowie szkoły otrzymają niebawem lody od firmy „Koral”.



W dniu 29 marca 2017 r. odbyło się uroczyste podsumowanie projektu edukacyjnego realizowanego przez klasy II Gimnazjum. W podsumowaniu wzięli udział rodzice uczniów klas drugich, nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej i klas I i III Gimnazjum. Tegoroczny projekt nosił nazwę „SPEŁNIAMY MARZENIA” i był projektem o charakterze wolontaryjnym. W jego ramach uczniowie zrealizowali trzy akcje: „Zostań dyplomowanym Mikołajem”, „Odkręcone dobro” i „Niesiemy radość seniorom”. Uczniowie klas drugich zostali podzieleni na trzy grupy, z których każda realizowała jedną akcję. Niektóre z zadań wykonywane były wszystkich uczestników projektu niezależnie od przydzielonej grupy, ponadto uczniowie zwrócili się o wsparcie w realizacji niektórych działań do całej społeczności szkolnej. W tym celu zorganizowano apele, aby przedstawić działania prowadzone w ramach projektu. Projekt rozpoczął się od warsztatów przeprowadzonych w szkole w dniu 25 listopada 2016 r. przez panią Halinę Rams, która jest Wiceprezesem Zarządu Stowarzyszenia Sursum Corda, gdyż dwie spośród realizowanych akcji prowadzone były we współpracy i na rzecz Stowarzyszenia.

W ramach akcji „Odkręcone dobro” uczniowie mieli za zadanie zebranie jak największej ilości plastikowych nakrętek, które były przekazywane do Stowarzyszenia. Akcja miała charakter konkursowy. Naszym uczniom poprzez szeroko zakrojone działania mające na celu promowanie akcji w szkole i środowisku lokalnym udało się zebrać 188,5 kg plastikowych nakrętek, co dało naszej szkole dziewiąte miejsce w konkursie. Dzięki temu firma Koral ufunduje lody dla wszystkich uczniów w szkole. Na uwagę zasługuje fakt, że pomimo tego, iż realizacja projektu została zakończona, akcja zbierania nakrętek trwa nadal.

„Zostań dyplomowanym Mikołajem” to nazwa drugiej akcji, którą prowadzili uczniowie. Ta akcja polegała na przygotowaniu mikołajowych paczek dla podopiecznych Stowarzyszenia Sursum Corda. W związku z tym uczniowie musieli podjąć działania, które pozwolą im zebrać odpowiednią kwotę pieniędzy. W tym celu zorganizowali w szkole „Dzień Łasucha”, prowadzili zbiórkę pieniędzy do puszek do puszek w szkole i kościołach w Zbyszycach i Woli Kurowskiej. Ponadto gromadzili słodycze wśród uczniów naszej szkoły oraz otrzymali słodycze ze sklepu w Gródku nad Dunajcem. W ramach działań podjętych przez uczniów udało się zebrać kwotę 751 zł. Na zakup upominków do paczek wydano 611zł. Pozostałą kwotę 160 zł przeznaczono na zakup słodyczy do paczek oraz żywności do DPS w Zbyszycach.

Trzecia akcja pod nawą „Niesiemy radość seniorom” polegała na przygotowaniu scenariusza występu bożonarodzeniowego dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. W tym celu uczniowie przygotowali własny scenariusz przedstawienia jasełkowego. Kolejnym krokiem było przygotowanie i zgromadzenie rekwizytów oraz strojów potrzebnych do przedstawienia. Na tym etapie uczniowie wykazali się dużą kreatywnością, wykonując we własnym zakresie piękne stroje i niezbędne rekwizyty. Następnie uczniowie skupili się na intensywnej nauce przydzielonych ról i aktywnym udziale w częstych próbach przedstawienia. Warto podkreślić, że wszystkie próby odbywały się w czasie wolnym i wymagały od uczniów dużego zaangażowania. Kolejnym etapem było przygotowanie upominków dla pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Uczniowie wykonali ponad 40 upominków. Końcowym etapem była pomoc innych uczniów szkoły w zorganizowaniu zbiórki żywnościowej dla pensjonariuszy. Akcja ta została ogłoszona przed Świętami Bożego Narodzenia na szkolnym apelu. Ostatnim etapem akcji był wyjazd całego zespołu 12.01.2017 r. na przygotowany występ do Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Po zakończeniu przedstawienia, uczniowie wraz z opiekunami otrzymali owacje na stojąco, gratulacje oraz podziękowania od mieszkańców i pracowników Domu. Następnie uczniowie złożyli wszystkim seniorom i pracownikom życzenia, wręczyli im własnoręcznie wykonane upominki oraz przekazali zgromadzoną żywność. Seniorzy również wręczyli całej naszej delegacji drobne upominki, które wykonali własnoręcznie na zajęciach manualnych w pracowniach terapeutycznych oraz zaprosili uczniów i opiekunów projektu na chwilę wspólnej rozmowy.

Poprzez realizację tego projektu uczniowie chcieli pokazać, że pomaganie ma sens. Warto pamiętać, że nie zawsze trzeba sięgać po wielkie akcje, ale ważne jest, aby dostrzec, że obok nas są ludzie, którzy mogą potrzebować naszej pomocy, a nie zawsze głośno o nią proszą. Miłość, otwarcie się na drugiego człowieka, chęć niesienia bezinteresownej pomocy to te wartości, które nadają sens naszemu życiu i czynią je i nas samych lepszymi. Najbardziej niezmiennym i ważnym pytaniem życia jest: Co robisz dla innych?" Pamiętajmy: Każdy z nas może być wolontariuszem, a Wolontariusz – to brzmi dumnie.

Każdy z nas może pomagać i obyśmy nigdy nie byli tak zajęci swoimi sprawami, by nie zareagować na potrzeby innych ze współczuciem i życzliwością." Najlepszą drogą do odnalezienia samego siebie jest zagubienie się w służeniu innym" Posiadanie wielkiego serca nie ma nic wspólnego z wartością konta bankowego. Każdy ma coś, co może dać innym.



W marcu koordynatorzy Szkolnego Klubu Wolontariusza: Elżbieta Plata, Katarzyna Słowik-Anklewicz i Agata Lach opracowały formularz zgłoszeniowy do udziału szkoły w projekcie pt. „Na dobry początek” promujący i organizujący wolontariat uczniów klas IV – VI małopolskich szkół podstawowych. Do udziału w projekcie zaproszono 210 szkół podstawowych, natomiast w wyniku rekrutacji wybrano 8 szkół podstawowych, których wnioski spełniały wymagania projektu. Projekt rozpoczął się od szkoleń wyjazdowych dwóch koordynatorów – opiekunów projektu tj. Elżbieta Plata i Katarzyna Słowik – Anklewicz.
W projekcie bierze udział 15 uczniów z klas V i VI. Projekt trwa od marca do grudnia 2017 r. W ramach projektu są realizowane zadania zgodnie z planem pracy, odbyły się trzy spotkania szkoleniowe dla wolontariuszy, kiermasz wielkanocny, ognisko integracyjne, założono Szkolne Koło PCK, odbyła się akcja sprzątania terenu wokół szkoły, akcja zbierania surowców wtórnych i działa Szkolna Grupa Wsparcia. Wolontariusze włączyli się również do organizacji biegu na orientację „Z księdzem Jerzym bieg ku prawdzie”, organizując czas wolny uczniom z klas 0 – III oraz uczniom z klas starszych, którzy nie brali udziału w biegu. Za zebrane pieniądze ze sprzedaży surowców wtórnych zakupili wodę dla osób biegających oraz słodycze dla zwycięzców w konkursie gry francuskiej i konkursie fotograficznym. Fundusze zarobione na kiermaszu wielkanocnym przeznaczono na Szkolną Akcję Pomocy oraz na potrzeby własne Klubu i zorganizowano ognisko integracyjne dla uczestników projektu. Również z tych funduszy będzie sfinansowany wyjazd do zwiedzania placówek pomocowych DPS w Zbyszycach oraz zwiedzanie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Szczególnie dziękujemy tym wolontariuszom, którzy włączyli się w przygotowanie i przeprowadzenie kiermaszu wielkanocnego tj. Oskar Górowski, Julia Tomasiak, Anna Świderska, Krystian Cisoń, Dawid Rembiasz, Mateusz Górowski, Martyna Mastalerz, Marta Sadłoń, Wiktoria Małek, Justyna Krzyżak, Tomasz Cabała, Dominika Leśniak i Olga Płachta.
Zapoznano społeczność szkolną z projektem oraz zrealizowanymi na bieżąco zadaniami poprzez aktualizację gazetki ściennej oraz założenie wirtualnej tablicy padlet. Wolontariusze włączyli się do organizacji Akademii na Dzień Ziemi, organizując konkurs plastyczny na plakat promujący działania ekologiczne i wsparli oprawą muzyczną występ gimnazjalistów.
W ramach akcji „PoczytajMy” wolontariusze dwukrotnie czytali bajki dzieciom w oddziale przedszkolnym oraz pomagali przy prowadzeniu zabaw i porządkowaniu zabawek.

Wolontariusze z klasy V i VI szkoły podstawowej w dniach od 5 do 12 kwietnia zorganizowali kiermasz wielkanocny w ramach projektu „Na dobry początek”. Widać było duże zaangażowanie naszych wolontariuszy w przygotowanie kiermaszu. Na kiermaszu można było kupić własnoręcznie wykonane pisanki oraz ozdoby wielkanocne. Hitem okazały się wypieki wielkanocne przygotowane przez rodziców.


• W dniu 28 kwietnia 2017 r. obyła się akademia z okazji Dnia Ziemi przygotowana przez nauczycieli Elżbietę Plata i Barbarę Maciaszek. Program przedstawiali uczniowie I klasy gimnazjum. Wolontariusze ze szkoły podstawowej włączyli się do przygotowania tej akademii organizując konkurs plastyczny na plakat promujący działania ekologiczne oraz wsparli oprawą muzyczną występ gimnazjalistów. Pani Jolanta Baziak jako przedstawiciel jury dokonała podsumowania konkursu i wręczyła nagrody osobom wyróżnionym. Na zakończenie przypomniano o trwających w szkole akcjach ekologicznych „Odkręcone dobro” – zbiórka plastikowych nakrętek i zbiórka makulatury.

• W ramach realizacji zadań projektu „Na dobry początek” założono w dniu 26.04.2017 r. Szkolne Koło PCK w celu wdrażania do umiejętności udzielania pierwszej pomocy, kształtowania właściwych postaw w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz doskonalenie nabytych już umiejętności. Wybrano członków, przedstawiono zasady i zadania.
Wspólnie opracowano zasady i plan pracy dla Szkolnego Koła na spotkaniu w dniu 10.05.2017 r. Natomiast szkolenie członków klubu i wdrażanie do umiejętności udzielania pierwszej pomocy i odbyło się w dniu 17.05.2017 r.



• W dniu 11 maja 2017 r. chłopcy z klasy V i VI sprzątali otoczenie szkoły w ramach realizacji zadań ekologicznych projektu „Na dobry początek”.
Akcja odkręcone dobro – zbiórka plastikowych nakrętek. Uczenie właściwych postaw związanych z segregacją śmieci i uwrażliwienie na estetykę otoczenia oraz uczenie porządku odbywa się też poprzez akcje ekologiczne typu: zbiórka makulatury, zbiórka plastikowych nakrętek oraz metalowych puszek.
Pan Krzysztof Cisoń, ojciec wolontariusza, zawiózł puszki i makulaturę do skupu, a uzyskane pieniądze będą przeznaczone na organizację biegu na orientację „Z księdzem Jerzym bieg ku prawdzie” oraz na sfinansowanie przejazdu do zwiedzania placówek pomocowych.



• W ramach projektu „Na dobry początek” w dniach: 12.04, 10.05 oraz 17.05 odbyły się warsztaty szkoleniowe na temat rozwijania aktywności prospołecznej oraz szerzenia idei wolontariatu.
W dniu 17.05.2017 r. zajęcia te obserwowała wiceprezes Stowarzyszenia Sursum Corda Pani Halina Rams.



• Od maja gimnazjaliści ze Szkolnego Klubu Wolontariusza przystąpili do współpracy z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej, Gminnym Ośrodkiem Kultury i Stowarzyszeniem Wczoraj, Dziś i Jutro przy realizacji projektu „Zapytaj babci, zapytaj dziadka…”. Głównym przesłaniem projektu są odwiedziny w domach seniorów celem prowadzenia rozmów i dzielenia się wspomnieniami. Młodzi wzbogacą swoją wiedzę o przeszłości, uczą się być z innymi ludźmi. Życie w środowisku lokalnym polega na dawaniu i braniu, wymianie doświadczeń, co łączy pokolenia. Mamy trzy zespoły trzyosobowe z klasy I: Julia Buchman, Gabriela Mastalerz i Olga Płachta, z klasy II B: Kamil Czech, Patryk Płachta, Kamila Michalak i Dominik Sołtys oraz z klasy III: Monika Małek, Dominik Jurkowski i Patryk Górowski. Wolontariusze ci przeprowadzą wywiady z seniorami, każdy zespół w innej wiosce: klasa I - Jelna, klasa II - Zbyszyce, klasa III - Sienna.

• W ramach zadań projektu „Na dobry początek” działa Szkolna Grupa Wsparcia, która interesuje się problemami w nauce koleżanek i kolegów i udziela pomocy koleżeńskiej w nauce. Pomocy tej udzielają: Tomasz Cabała, Oskar Górowski, Marta Sadłoń. Grupa ta prowadzi też akcję „PoczytajMy”, aby zainteresować dzieci książkami i wpajać już od najmłodszych lat nawyku czytania. Pomaga w oddziale przedszkolnym przy prowadzeniu zabaw, uczenie porządku, współpracy, integracji.



• Jednym z zadań projektu „Na dobry początek” było zorganizowanie dla uczestników tego projektu ogniska integracyjnego. Odbyło się ono w dniu 22 maja 2017 r. na posesji Państwa Świderskich, rodziców jednej wolontariuszki. Fundusze na zorganizowanie ogniska pozyskano z dochodów kiermaszu wielkanocnego. Pani Renata Małek, mama wolontariuszki zadbała o dostarczenie produktów, które też częściowo zasponsorowała.
Po pieczeniu kiełbasek, wspólnej zabawie i rozmowach, podsumowaliśmy zrealizowane zadania oraz zaplanowaliśmy dalsze działania wolontariuszy. Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał legitymację aktywności.



• W dniu 31.05.2017 r. w naszej szkole odbył się bieg na orientację „Z księdzem Jerzym bieg ku prawdzie” organizowanym przez Pana Wojciecha Mróz wspólnie z Samorządem Uczniowskim i Szkolnym Klubem Wolontariusza. Pan Wojciech przygotował trasę biegu i był odpowiedzialny za organizację biegu. Samorząd Uczniowski wspierał od strony „żołądka”, organizując kiermasz żywności. Dochód zebrany ze sprzedaży przeznaczono na potrzeby Samorządu Uczniowskiego. Szkolny Klub Wolontariusza z własnych funduszy pozyskanych ze sprzedaży surowców wtórnych zakupił wodę mineralną i jednorazowe kubki, aby zaspokoić pragnienie biegaczy w trakcie biegu. Na trasie były dwa punkty z wodą koło szkoły i koło Państwa Małków, gdzie uczestnicy mogli skorzystać z oferowanego napoju.
Dla kibiców biegu wolontariusze zorganizowali zabawy i konkursy. Na początku uczniowie z klas 0 – III wzięli udział w grze francuskiej prowadzonej przez koordynatorów Klubu Wolontariusza – Panią Agatę Lach, Panią Elżbietę Plata i Panią Katarzynę Słowik - Anklewicz, a następnie w konkursie fotograficznym prowadzonym przez Pana Wojciecha Mróz. Po zakończeniu rywalizacji w klasach młodszych te same rozgrywki odbyły się w klasach starszych. W grze francuskiej klasy 0 – III zostały podzielone na 5 zespołów, rywalizację wygrał zespół klasy II. Natomiast w klasach starszych zespół klasy II B. Podsumowanie biegu na orientację i konkursu fotograficznego odbyło się w Dniu Patrona. Zwycięzców gry francuskiej i konkursu fotograficznego nagrodzili słodyczami wolontariusze z własnych zgromadzonych funduszy. zapraszamy do galerii


• W dniu 12.06.2017 r. odbyły się warsztaty dla uczniów Szkoły Podstawowej w Siennej. Prowadziły je uczennice klasy VI: Wiktoria Małek i Martyna Karolina Rembiasz pod opieką koordynatora Klubu Wolontariusza Elżbiety Plata. Tematem warsztatów było zapoznanie uczniów sąsiedniej szkoły z pracą wolontariuszy i propagowanie idei wolontariatu. W tym celu wolontariuszki przygotowały prezentację na temat: czym jest wolontariat i kto może zostać wolontariuszem, jakie są kolejne kroki do założenia Szkolnego Klubu Wolontariusza oraz historia naszego klubu i zrealizowane działania w ramach projektu: "Na dobry początek”.



• W dniu 13.06.2017 r. wolontariusze zakończyli cykl zajęć wychowawczych. Temat spotkania „Pomaganie jest w dechę”. Tym razem wolontariusze wystąpili w jednakowych strojach otrzymanych w ramach projektu „Na dobry początek” od Stowarzyszenia Sursum Corda. Jak widać na załączonych zdjęciach wolontariusze chętnie angażują się do proponowanych zabaw i ćwiczeń.



• Środa 14.06.2017 r. była dla wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Jelnej bardzo pracowitym dniem. W ramach programu „Na dobry początek” zrealizowano trzy ważne działania. O godzinie 9.00 wolontariusze biorący udział w projekcie pod opieką koordynatora Elżbiety Plata wyruszyli na zwiedzanie placówek pomocowych. Pierwszą placówką, którą poznaliśmy był Dom Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Dyrektor placówki Pan Mariusz Popiela oprowadził wolontariuszy po placówce. Następnie zostaliśmy zaproszeni do świetlicy, gdzie przy ciasteczku Pan Dyrektor zapoznał wolontariuszy z historią dworu, w którym mieści się Dom Pomocy Społecznej oraz historią istnienia placówki. Przybliżył też młodzieży procedury jakie obowiązują w placówce, kto może być pensjonariuszem, na czym polega opieka i rehabilitacja, jak podopieczni spędzają czas wolny, w jakich konkursach biorą udział.


Następnie pojechaliśmy do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem. Kierownik Ośrodka – mgr Krystyna Pajor zapoznała nas z działalnością placówki, pracownikami ośrodka i ich obowiązkami, z formami pomocy udzielanymi przez gminę. Przedstawiła do jakich osób kierowana jest oferta pomocy, wyjaśniła kiedy ta pomoc udzielana jest na prośbę osób potrzebujących a kiedy jest ona narzucona przez sąd. Pani Pajor podkreśliła, że ich praca wymaga współpracy z wieloma instytucjami, między innymi również z naszą z szkołą.


Po przyjeździe do szkoły wolontariusze, którzy należą do Szkolnego Koła PCK pod opieką koordynatora Elżbiety Plata uczestniczyli w pokazie udzielania pierwszej pomocy dla dzieci w oddziale przedszkolnym. Dzieci zapoznały się z numerami alarmowymi, dowiedziały się jak prawidłowo wykonać rozmowę wzywając karetkę do wypadku, poznały sposoby bandażowania ran oraz ćwiczyły układanie poszkodowanego w pozycji bezpiecznej i udzielanie RKO na fantomie.


Jednak to zadanie nie było ostatnie w tym dniu. Po zajęciach z przedszkolakami wolontariusze udali się na halę sportową, gdzie służyli pomocą przy ustawieniu przeszkód do praktycznej części egzaminu na kartę rowerową oraz służyli pomocą w trakcie egzaminu uczniów klasy IV.


Należy podkreślić, że przejazd busem firmy „Marpol” wolontariusze finansowali z własnych środków zgromadzonych w trakcie kiermaszu wielkanocnego i ze sprzedaży surowców wtórnych.

• W dniu 21.06.2017 r. odbyły się Mistrzostwa Gminy w Piłce Nożnej dziewcząt. Udział wolontariuszy ze szkoły podstawowej polegał na tym, że pomagali organizatorowi Panu Wojciechowi Mróz w czynnościach porządkowych przed rozpoczęciem zawodów, jak też w trakcie zawodów i po ich zakończeniu. Przy boisku rozłożone było stoisko, gdzie każdy zawodnik otrzymywał za darmo wodę do picia oraz w ramach „Owocowego Dnia Łasucha” mógł kupić świeże owoce lub drożdżówki. Kilka wolontariuszek brało udział w Mistrzostwach jako zawodniczki.



• W dniu 24.06.2017 r. odbył się Festyn Rodzinny zorganizowany przez Szkolny Klub Sportowy w Jelnej pod pieką Wojciecha Mroza, przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej, Sołtysa, Radnych, Gminnego Ośrodka Kultury w Gródku nad Dunajcem, Stowarzyszenia Sursum Corda, Rady Rodziców oraz Rodziców zawodniczek grających w Klubie. Przy organizacji dnia pomagali również wolontariusze ze szkoły podstawowej. Rozdawali oni nalepki „Warto być aktywnym”. Pomagali przy rozkładaniu i składaniu zjeżdżalni oraz pozostałego sprzętu do zabaw dla najmłodszych dzieci. Pięciu animatorów ze Stowarzyszenia, przy udziale wolontariuszy, najmłodszym dzieciom zaproponowali zabawy na zjeżdżalni, chodzenie na szczudłach, malowanie twarzy, zabawy z talerzami i chustą animacyjną. Część wolontariuszy dwukrotnie występowało w pokazie tańca.




Rok szkolny 2015/2016

• Od września Szkolny Klub Wolontariusza wznowił działalność, uzupełniono skład klubu po odejściu absolwentów, chętni przynieśli deklaracje od rodziców i zaproponowali swoje działania na obecny rok szkolny.

• Przydział stałych zadań na cały rok szkolny – kontynuacja współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach oraz z Fundacją Sursum Corda, prowadzenie gazetki szkolnej - promocja idei wolontariatu wśród uczniów naszej szkoły.



• Opieka wolontariuszy nad osobami starszymi w sąsiedztwie /2 osoby podopieczne/ oraz nad pensjonariuszami DPS w Zbyszycach /2 godziny w tygodniu/.

• Zorganizowano Szkolną Grupę Wsparcia, która pomaga uczniom potrzebującym pomocy w nauce, są to uczniowie klasy II i III, pomoc kierowana jest zarówno dla uczniów gimnazjum jak też ze szkoły podstawowej, osoby zainteresowane zgłaszają się do wyznaczonych osób.

• 18.11.2015. odbył się w szkole „Dzień łasucha”, w tym roku połączony był z promocją zdrowego żywienia. Wolontariusze zakupili owoce, wykonali soki i sprzedawali zarówno owoce jak i soki owocowe, a dochód przeznaczono na wspieranie Szkolnej Akcji Pomocy. Na szczególne uznanie zasługuje Justyna Kamińska z klasy III, której wkład w przygotowanie tego dnia był największy.



• Od 1 grudnia 2015 obchodziliśmy „Tydzień wolontariatu”, jednak ze względów organizacyjnych zaplanowane akcje prowadzone są przez cały grudzień. Wolontariusze promują coroczne akcje charytatywne prowadzone przez Klub Wolontariusza tj.: zbiórka makulatury, akcja „Góra grosza”, zbiórka plastikowych nakrętek jako wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych, sprzedaż kalendarzyków na rzecz fundacji dla niepełnosprawnych „Dajmy Dzieciom Nadzieję” i zbiórka żywności na DPS w Zbyszycach. Rozpoczęliśmy w tym roku nową akcję „Spełnij marzenie” dla chorego Konrada Cierniak, aby mógł otrzymać jak najwięcej kartek bożonarodzeniowych. Dla podkreślenia miesiąca grudnia poświęconego pracy wolontariackiej wolontariusze noszą przypięte do mundurków logo naszego Klubu Wolontariusza.



• Kiermasz bożonarodzeniowy w dniach 7 – 18 grudnia 2014r. – dochód z kiermaszu został przeznaczony na Szkolną Akcję Pomocy.


• Wolontariusze naszej szkoły współpracują z biblioteką szkolną i przez cały rok szkolny będą uczestniczyć w akcji „Gimnazjaliści czytają przedszkolakom” w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W październiku kilkoro uczniów czytało wybrane przez siebie teksty w ramach poznawczego spotkania rozpoczynającego akcję. Byli to: Małgorzata Jurkowska, Anna Płachta, Tomasz Saczka i Paulina Górowska. W grudniu natomiast Magdalena Biernacka i Magdalena Wierny.
Uczniowie uczestniczący w tej akcji spisali się na medal, pracowali z ogromnym zaangażowaniem, przedszkolaki słuchają ich z ogromnym zainteresowaniem. Akcja cieszy się dużym powodzeniem.



• W dniach 14 – 15 marca 2016 w naszej szkole wolontariusze zorganizowali kiermasz wielkanocny, dochód z kiermaszu przeznaczono na Szkolną Akcję Pomocy oraz na zakup książek do biblioteki szkolnej.

Rok szkolny 2014/2015

• Od września Szkolny Klub Wolontariusza wznowił działalność, uzupełniono skład klubu po odejściu absolwentów, chętni przynieśli deklaracje od rodziców i zaproponowali działania na obecny rok szkolny – klub liczy 35 członków.

• Przydział stałych zadań na cały rok szkolny – kontynuacja współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach oraz z Fundacją Sursum Corda, prowadzenie gazetki szkolnej - promocja idei wolontariatu wśród uczniów naszej szkoły.

• Opieka wolontariuszy nad osobami starszymi w sąsiedztwie (3 osoby podopieczne) oraz nad pensjonariuszami DPS w Zbyszycach (2 godziny w piątki).

• Zorganizowano Szkolną Grupę Wsparcia, która pomaga uczniom potrzebującym pomocy w nauce, są to uczniowie klasy I, II i III, pomoc kierowana jest zarówno dla uczniów gimnazjum jak też ze szkoły podstawowej, osoby zainteresowane zgłaszają się do wyznaczonych osób.

• Nasza szkoła przyłączyła się do zbiórki funduszy na leczenie Emilki Pawłowskiej z Rożnowa, przez sprzedaż cegiełek przywiezionych z jej szkoły.
Inną formę zbierania pieniędzy zorganizowali Nasi wolontariusze wraz z opiekunami. 20 października odbył się w szkole „Dzień Łasucha”, na który Mamy wolontariuszy upiekły pyszne ciasta i babeczki. Każda porcja sprzedawana była po 1 zł. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym!
Mamy świadomość, że zebrane w ten sposób pieniądze to tylko kropla w morzu, ale cieszymy się, że mogliśmy pomóc.



• Od 1 do 5 grudnia 2014 obchodziliśmy „Tydzień wolontariatu”, w ramach którego odbył się w poniedziałek apel informacyjny. W trakcie apelu wręczono dyplomy najaktywniejszym wolontariuszom i rozdano im niebieskie opaski, przypomniano o bieżących akcjach charytatywnych prowadzonych przez Klub Wolontariusza tj.: zbiórka makulatury w ramach akcji „Przywróćmy Dzieciom Uśmiech”, akcja „Góra grosza”, zbiórka plastikowych nakrętek jako wsparcie dla dzieci niepełnosprawnych, sprzedaż kalendarzyków na rzecz fundacji dla niepełnosprawnych „Dajmy Dzieciom Nadzieję”, rozpoczęcie konkursu na logo Szkolnego Klubu Wolontariusza i zbiórki żywności na DPS w Zbyszycach oraz przygotowanie stroików i ozdób świątecznych na kiermasz bożonarodzeniowy.
• Kiermasz bożonarodzeniowy w dniach 10 – 19 grudnia 2014r. – dochód z kiermaszu został przeznaczony na Szkolną Akcję Pomocy.


• W dniu 29.01.2015 wolontariusze wspólnie z uczestnikami kółka muzycznego zorganizowali koncert kolęd z okazji „Dnia Seniora” w Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach. Program uczniowie przygotowali pod opieką pani Urszuli Baziak. Po części artystycznej młodzież została nagrodzona brawami, otrzymali od pensjonariuszy drobne upominki oraz zostali zaproszeni na poczęstunek.


• Przeprowadzenie ankiety wśród członków Szkolnego Klubu Wolontariusza na temat własnych refleksji o pracy wolontariuszy.
• W styczniu został rozstrzygnięty konkurs na logo wolontariatu, który wygrała Kamila Kmak z III klasy gimnazjum, II miejsce Kinga Górecka z klasy III oraz Patryk Małek III miejsce również klasy III.
• Kiermasz wielkanocny – dochód z kiermaszu został przeznaczony na Szkolną Akcję Pomocy.


• 17 czerwca zakończyła się akcja zbierania plastikowych nakrętek w ramach Ogólnopolskiego Programu Charytatywno – Ekologicznego „Zbieramy nakrętki – pomagając ludziom pomagamy naturze”, dochód ze sprzedaży przekazaliśmy Radzie Rodziców na wsparcie loterii fantowej w czasie Festynu Rodzinnego na leczenie i rehabilitację Adasia Hornik.

Rok szkolny 2013/2014

W obecnym roku szkolnym Szkolny Klub Wolontariusza ma 25 członków. Z pośród nich wybrano 1 lidera, jest nim Kamila Kmak z klasy II. Opiekunem jest Elżbieta Plata, koordynatorem wspomagającym jest: Katarzyna Słowik – Anklewicz.
Zrealizowano następujące zadania:

• Promocja idei wolontariatu wśród uczniów klasy I gimnazjum, aby uzupełnić skład Klubu po odejściu ubiegłorocznych absolwentów.

• „Tydzień wolontariatu” obchodzony w dniach 2 – 6 grudnia 2013 r., w ramach którego promowana była akcja świątecznej zbiórki żywności na rzecz DPS w Zbyszycach oraz zachęcano do włączenia się szerszej społeczności szkolnej w akcję zbierania nakrętek plastikowych na rzecz pomocy dzieciom niepełnosprawnym. Akcja zbierania nakrętek nie kończy się w grudniu i będzie trwała do końca czerwca, do akcji tej włączają się też dzieci ze szkoły podstawowej, sprzedaż kalendarzyków na rzecz fundacji dla niepełnosprawnych, przeprowadzono też konkurs wiedzy o AIDS, który wygrała A. Sołtys z klasy III gimnazjum, rozpoczęto również konkurs na logo Szkolnego Klubu Wolontariusza – ten konkurs będzie trwał do 15 stycznia.

• Kiermasz bożonarodzeniowy w dniach 10 – 19 grudnia 2013r. – dochód z kiermaszu został przeznaczony na Szkolną Akcję Pomocy.



• W dniu 30.01.2014r. wolontariusze wspólnie z uczestnikami kółka muzycznego zorganizowali koncert kolęd z okazji „Dnia Seniora” w Domu Pomocy Społecznej, program uczniowie przygotowali pod opieką pani Urszuli Baziak. Po części artystycznej młodzież została nagrodzona brawami, otrzymali od pensjonariuszy pamiątkowy stroik oraz zostali zaproszeni na poczęstunek. Następnie starali się nawiązać rozmowy z pensjonariuszami poprzez żarty i rozmowy, a nawet wspólne śpiewanie.



• W dniach od 07.04.2014. do 15.04.2014. odbył się kiermasz wielkanocny. Dochód ze sprzedaży ozdób wielkanocnych przeznaczony jest na wsparcie Szkolnej Akcji Pomocy oraz misje na Madagaskarze w ramach projektu M3. Wolontariusze sprzedawali również kartki świąteczne, a dochód ze sprzedaży przeznaczono na wsparcie Fundacji Sumsum Corda.



• 20 czerwca zakończyła się akcja zbierania plastikowych nakrętek w ramach Ogólnopolskiego Programu Charytatywno – Ekologicznego „Zbieramy nakrętki – pomagając ludziom pomagamy naturze”, które sfinansowały zakup sprzętu rehabilitacyjnego dla dzieci niepełnosprawnych i zostały przekazane na rzecz fundacji „Nauka i Kultura”.

• Kontynuacja współpracy z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach, Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Wielogłowach. W ramach tej współpracy wolontariusze opiekują się osobami starszymi w sąsiedztwie /2 osoby od listopada/ oraz raz w tygodniu uczęszczają do DPS w Zbyszycach /w czwartki/.

• Zorganizowano Szkolną Grupę Wsparcia, która pomaga uczniom potrzebującym pomocy w nauce, są to uczniowie klasy II i III, pomoc jest kierowana zarówno dla uczniów gimnazjum jak również ze szkoły podstawowej, osoby zainteresowane mogą się zgłaszać do wyznaczonych osób.

• Szkolenie z zakresu działalności wolontariackiej wśród nowych członków.

• Opieka i pozyskiwanie funduszy na rzecz Szkolnej Akcji Pomocy.

Rok szkolny 2012/2013

Szkolny Klub Wolontariusza założony w listopadzie 2009, w tym roku liczył 27 członków. Liderem była Paulina Sromek z klasy III. Opiekunem jest Elżbieta Plata, koordynatorem wspomagającym jest: Katarzyna Słowik – Anklewicz.
Do zrealizowanych zadań Szkolnego Klubu Wolontariusza należały:
• Promocja idei wolontariatu wśród uczniów klasy I gimnazjum oraz klasy III, aby uzupełnić skład Klubu po odejściu ubiegłorocznych absolwentów.
• „Tydzień wolontariatu” obchodzony w dniach 17 – 21 grudnia 2012 r., w ramach którego promowana była akcja świątecznej zbiórki żywności na rzecz DPS w Zbyszycach oraz zachęcanie do włączenia się szerszej społeczności szkolnej w akcję zbierania nakrętek plastikowych na rzecz pomocy dzieciom niepełnosprawnym. Akcja zbierania nakrętek nie skończyła się w grudniu trwała do końca czerwca, do akcji tej włączyły się dzieci ze szkoły podstawowej oraz p. Dorota Maciaś służyła pomocą przy przekazywaniu nakrętek do Fundacji.
• Udział w akcjach ekologicznych poprzez uczestnictwo w konkursie fotograficznym ”Leśne inspiracje”, praca Pauliny Sromek została wytypowana na wyższy etap konkursu.
• Współpraca z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach, Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Wielogłowach. W ramach tej współpracy wolontariusze opiekowali się osobami starszymi w sąsiedztwie /4 osoby do listopada, od listopada 3 osoby • 1 osoba przebywa obecnie w hospicjum/ oraz dwa razy w tygodniu uczęszczali do DPS Zbyszyce i przez 2 godziny pomagali w czasie zajęć poobiednich /piątek i sobota/. Jednak część wolontariuszy zrezygnowała z pracy w DPS w Zbyszycach, do końca roku szkolnego pracowały tylko trzy wolontariuszki.
• Zorganizowanie Szkolnej Grupy Wsparcia, która pomagała uczniom potrzebującym pomocy w nauce, byli to głównie uczniowie klasy I oraz jedna osoba z klasy II.
• Szkolenie z zakresu działalności wolontariackiej wśród nowych członków.
• Zorganizowanie Kiermaszu Wielkanocnego.
• Opieka i pozyskiwanie funduszy na rzecz Szkolnej Akcji Pomocy.

Rok szkolny 2011/2012

Szkolny Klub Wolontariusza w tym roku szkolnym ma 25 członków. Spośród nich wybrano 1 lidera, jest nim Paulina Sromek z klasy II. Opiekunem jest Elżbieta Plata, koordynatorami wspomagającymi są nauczyciele: Katarzyna Słowik – Anklewicz i Agata Lach.
Do zrealizowanych zadań Szkolnego Klubu Wolontariusza należą:
• „Tydzień wolontariatu” obchodzony w dniach 5 – 9 grudnia 2011 r.
• Współpraca z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach, Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Wielogłowach. W ramach tej współpracy wolontariusze opiekowali się osobami starszymi w sąsiedztwie oraz dwa razy w tygodniu uczęszczli do DPS Zbyszyce i przez 2 godziny pomagli w czasie zajęć poobiednich.
- Przeprowadzono kilka akcji charytatywnych:
• na rzecz Stowarzyszenia Sursum Corda – sprzedając kartki świąteczne, a uzyskane pieniądze wpłacono na konto fundacji;
• zbiórka żywności na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach, w ramach tej akcji nawiązaliśmy współpracę z dwoma sklepami spożywczymi – w Jelnej i Siennej, gdzie również był wystawiony kosz na żywność, którą przekazaliśmy do Zbyszyc.
• kolejną akcją była zbiórka słodyczy, przyborów szkolnych i zabawek w ramach akcji „I ty zostań Świętym Mikołajem”. W ramach tej akcji 12 uczniów ze szkoły podstawowej wzięło udział w uroczystości podsumowującej akcję 8 grudnia 2011 w Stróżach; uczniowie Ci również otrzymali paczki mikołajowe.
• od grudnia trwła akcja zbierania nakrętek plastikowych, które zostały przekazane na wózek inwalidzki dla niepełnosprawnego Nikodema, podopiecznego fundacji "Zdążyć z pomocą". W związku z tą akcją nawiązaliśmy współpracę ze Szkolnym Klubem Wolontariusza w Zespole Szkół Ekonomicznych w Nowym Sączu.
• W marcu zorganizowany był w szkole kiermasz wielkanocny, dochód z tego kiermaszu został przekazany na Szkolną Akcję Pomocy, która dofinansowuje koszty wycieczek i zakup podręczników uczniów znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.
• Zorganizowanie Szkolnej Grupy Wsparcia, która pomaga w nauce uczniom potrzebującym pomocy w nauce.
• Szkolenie z zakresu działalności wolontariackiej wśród nowych członków.



Rok szkolny 2010/2011

Szkolny Klub Wolontariusza założony w listopadzie 2009, obecnie ma 19 członków. Spośród nich wybrano 2 liderów: Ciastoń Natalia z klasy II i Prusak Małgorzata z klasy III A. Opiekunem jest Elżbieta Plata, koordynatorami wspomagającymi są nauczyciele: Katarzyna Słowik – Anklewicz i Agata Lach. Realizacja zadań Szkolnego Klubu Wolontariusza pokrywa się z realizacją zadań Programu „Szkoła bez Przemocy”, ponieważ większość zadań wykonują wolontariusze, do najważniejszych zadań realizowanych przez członków klubu należą:
• „Tydzień wolontariatu” obchodzony w dniach 6-10 grudnia 2010 r.
• Organizacja konkursów: Konkurs plastyczny „Wznieś serce nad zło”, Konkurs „Dama i Dżentelmen szkoły” oraz konkurs na kartkę wielkanocną w wersji elektronicznej
• Udział w konkursie na najlepsze projekty wolontaryjne, a następnie gdy zgłoszony przez szkołę projekt „Radość z życia” został pozytywnie rozpatrzony pod względem formalnym i przyjęty do konkursu, jego realizacja w roku szkolnym 2010/2011.
• Współpraca z lokalnymi instytucjami: Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem, Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach, Gminnym Ośrodkiem Zdrowia w Wielogłowach. W ramach tej współpracy wolontariusze opiekują się osobami starszymi w sąsiedztwie np. noszenie wody, mycie okien, noszenie drewna na opał, odśnieżanie oraz dwa razy w tygodniu uczęszczają do DPS Zbyszyce i przez 2 godziny pomagają w czasie zajęć poobiednich. Ponadto został zorganizowany „Dzień Seniora” dla pensjonariuszy DPS Zbyszyce pod kierunkiem opiekunów Kółka Muzycznego i Szkolnego Klubu Wolontariusza.
• Złożenie świątecznych życzeń osobom samotnym i chorym mieszkającym w pobliżu.
• Przeprowadzono kilka akcji charytatywnych na rzecz: Stowarzyszenia Sursum Corda, na rzecz Fundacji osób niewidomych i niepełnosprawnych „Pomóż i Ty”, zbiórka żywności na rzecz Domu Pomocy Społecznej w Zbyszycach, zbiórka słodyczy, przyborów szkolnych i zabawek na rzecz Rodzinnego Domu Dziecka w Nowym Sączu.
• Zorganizowanie kiermaszu wielkanocnego, gdzie ozdoby świąteczne wykonywali zarówno uczniowie jak i rodzice a dochód został przeznaczony na działalność Szkolnej akcji Pomocy
• Zorganizowanie Szkolnej Grupy Wsparcia, która pomaga w nauce uczniom.


Rok szkolny 2009/2010

Program „Szkoła bez przemocy”

W roku szkolnym 2009/2010 nasze gimnazjum zostało zgłoszone do IV edycji programu społecznego „Szkoła bez przemocy”, gdzie działania społeczności szkolnej – uczniów, nauczycieli i rodziców skierowane były głównie na wolontariat. To przyczyniło się do powołania w listopadzie 2009, Szkolnego Klubu Wolontariusza, który wtedy liczył 33 członków.
Opiekunem klubu jest Elżbieta Plata, koordynatorami wspomagającymi są nauczyciele: Katarzyna Słowik – Ankiewicz i Agata Lach.
Oto najważniejsze zadania zrealizowane w roku szkolnym 2009/2010:
• w dniach 7 – 11 grudnia odbył się „Tydzień wolontariatu”, którego głównym celem był oprzede wszystkim rozpropagowanie roli wolontariatu, jak również opracowanie regulaminu i planu pracy,
• vprzed świętami Bożego Narodzenia uczniowie odwiedzili osoby chore i samotne,
• uczniowie sprzedawali kartki świąteczne, a dochód ze sprzedaży przekazali na konto Stowarzyszenia Sursum Corda,
• klub zgłosił projekt „Warto pomagać” do konkursu na najlepsze projekty wolontaryjne, który został pozytywnie rozpatrzony pod względem formalnym i przyjęty do konkursu. Jednocześnie zgodnie z regulaminem konkursu dokonywano sprawozdań z realizacji projektu przynajmniej raz na dwa tygodnie. W ramach realizacji projektu nawiązaliśmy współpracę z Gminnym Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Gródku nad Dunajcem i dwóch wolontariuszy odwiedzało wskazaną przez ośrodek podopieczną ze Zbyszyc, ktorej pomagali między innymi w noszeniu wody, myciu okien, noszeniu drewna na opał,odśnieżaniu.
• uczniowie podjęli współpracę z Domem Pomocy Społecznej w Zbyszycach, w wyniku czego 5 wolontariuszek co tydzień przez 2 godziny pomagało w czasie poobiednich zajęć,
• kilku wolontariuszy odwiedzało ucznia gimnazjum, który w czasie ferii zimowych złamał nogę i miał nauczanie indywidualne,
• wolontariusze zorganizowali Szkolną Grupę Wsparcia dla osób potrzebujących pomocy w nauce,
• na terenie szkoły zostały zorganizowane dwie akcje charytatywne.